Temizlikte Kullanabileceğiniz 7 Doğal Reçete

0

Dini bayramlarımız eş, dost ve akrabaların bir araya geldiği, ev gezmelerinin çok sık olarak yapıldığı keyif ve mutlulukla geçirilen çok özel günler. Tabii ki bu özel günlerde misafirlerimizi ağırlayabilmek için evimizin temizlik ve düzenine bir kat daha fazla dikkat etmek gibi bir zorunlulukla karşıya kalmaktayız.

 

Temizlik telaşı daha birkaç gün önceden başlamakla beraber modern temizlik maddeleriyle yapılan temizlik elbette bir çok kimyasal maddenin evimizde kullanılması anlamına gelmektedir. Bu durum kısa vadede çok büyük bir sorun gibi gözükmese de uzayan vadelerde dolaylı yoldan da olsa temas ettiğimiz ve vücudumuza aldığımız kimyasal maddeler mutlaka vücut sağlığımızı bozmakta ve hatta ölüme neden olabilecek hastalıklara bile davetiye çıkarmaktadır.

 

Çeşitli kimyasal maddelerden uzak durabilmek ve daha sağlıklı yaşayabilmek elbette mümkün. Yapacağımız tek ve en kolay şey kendi temizlik maddelerimizi kendimiz hazırlamak.

 

İşte, sizler için hazırladığımız temizlikte kullanabileceğiniz 7 doğal reçete.

 

1-Doğal Sıvı Bulaşık Deterjanı

2 bardak su, 40 damla kadar lavanta yağı, 1 çay kaşığı bitkisel kökenli gliserin, 1 tatlı kaşığı çamaşır sodası yada sodyum karbonat ve rendelenmiş zeytinyağı sabunu bizim için gerekli malzemeler.

 

Yapılışı: İlk önce su orta ateşte ısıtılmaya başlanarak içine rendelenmiş sabun eklenir ve rendelenmiş sabun iyice eriyene kadar karıştırılır. Sabunun eriyip kaybolmasını müteakiben karışım bir kaba konularak diğer tüm malzemeler üzerine ilave edilir ve karıştırılır. Ve sıvı sabunumuz hazır. Şayet oluşan karışımın yoğunluğu yetersiz geldi ise içerisine 3/4 çay kaşığı kadar çamaşır sodası eklemek suretiyle daha yoğun bir karışım sağlanabilmektedir.

 

2-Temizleyici Krem

Yarım su bardağı kadar kabartma tozunu az önce tarifini verdiğimiz doğal sıvı bulaşık deterjanı ile macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Oluşan macun genellikle banyo, tuvalet ve lavabo gibi fayans alanlarının temizliğinde kullanılabilir.

 

3-Cam Temizleyici

Cam temizleyici yapımında kullanılacak malzemeler; limon yağı, 2 bardak su, 1 tatlı kaşığı beyaz sirke, 1/4çay kaşığı kadar doğal sıvı bulaşık deterjanı.

 

Yapılışı: Tüm malzemeler bir kaba konularak iyice karıştırılır. Oluşan bu karışım bir sprey içerine konularak kullanılır. Her kullanımdan önce karışım mutlaka çalkalanmalıdır.

 

4-Çok işlevli Temizleyici

Gerekli malzemeler; 2 bardak sıcak su, yarımşar çay kaşığı çamaşır sodası ve sıvı zeytinyağı sabunu. Bu malzemeler iyice karıştırılarak yüzey temizliğinde kullanılabilmektedir.

 

5-Mobilya Cilası

Gerekli malzemeler, 50 gram kadar limon suyu beyaz sirke ve yarım çay kaşığı zeytinyağı olup malzemeler iyice birbirlerine yedirilmek sureti ile karıştırılırlar. Elde dilen karışım bir bez yardımı ile ahşap mobilyalar üzerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Şayet mobilyada çizikler göze çarpıyor ise çizik üzerine önce ceviz sürülmeli ve bu işlemden 5 dakika kadar sonra bölge bu karışım ile temizlenmeli. Çizikler kaybolacak, göreceksiniz.

 

6-Mikrop Öldürücü

2 bardak suyun içerisine esansiyel yağ veya 1 çay kaşığı çay yaprağı katılarak hazırlanmaktadır. Sprey kap içine konulacak olan bu karışım tüm yüzeylerde kullanılabilmektedir. Tek yapmanız gereken olması muhtemel mikroplu yüzeye bu karışımı sıkmak.

 

7-Ahşap Yer Temizleyici

50 gram zeytin yağı, 65 gram beyaz sirke, 12 damla kadar esansiyel limon yağı ve 5 bardak sıcak su ile hazırlanacak olan karışım, paspas ile ahşap üzerinde uygulanabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.