Tereyağını Hızlı Yumuşatmanın Kolay Yolları

0

Özellikle hamur işleri yaparken tereyağının sert ya da eritilmiş değil yumuşak olması daha iyi olabilir. Ya da kahvaltıda ekmeğin üzerine sürmek için sürülebilir bir kıvamda olması gerekir. Tereyağını yumuşatmak için zamanınız yoksa, basit tüyoları takip ederek, hızlı bir şekilde yumuşak tereyağ elde edebilirsiniz.

Buzdolabından çıkardığınız tereyağını oda sıcaklığında yumuşatmak için ortalama 45 dakika gibi bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Tereyağını direkt ısıya maruz bırakmak ise erimesine neden olur. Tereyağını istediğiniz kıvamda, eritmeden yumuşatmanın basit yollarını aşağıda görebilirsiniz.

Yöntem 1
Bu yöntem en kolay tereyağı yumuşatma yöntemidir.

Tereyağını küp şeklinde kesin. Parçalar ne kadar küçük olursa, oda sıcaklığına daha hızlı gelirler. Küp tereyağı yaklaşık 15 dakika içinde oldukça hızlı bir şekilde yumuşayacaktır.

Yöntem 2
Bu yöntem biraz emek ister ama tereyağının daha hızlı yumuşamasını sağlar.

Bir oklava ile tereyağını düzleştirin. Oklava ile sürtünme tereyağını ısıtır ve daha ince bir hale geleceği için daha hızlı yumuşama sağlanır.

Tereyağına oklava ile yumuşatma yöntemi uygulayacaksanız, bir yağlı kağıdın üzerinde yapmanız tavsiye edilir. Böylelikle tezgahınızı temizlemek zorunda kalmazsınız.

Yöntem 3
Bu yöntemde tereyağını rendelemek gerektiğinden, fazladan bulaşık işi de çıkmış olacak. Ancak, rendelenen tereyağını çok ince parçalar haline geleceğinden çok daha hızlı yumuşayacaktır.

Birinci yöntemde olduğu gibi, parçalar ne kadar küçük olursa, yumuşama da o kadar hızlı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.