Tıkanan Lavabolar İçin İpuçları

0

Lavabo mutfağın en önemli alanlarından biridir. Her zaman açık, temiz ve kokusuz olması gerekiyor. Ancak lavabo içinde yaptığımız işlemlerden dolayı sık sık tıkanma sorununu yaşıyoruz. Bu durumda da kimyasal maddelere başvuruyoruz. Şimdi size kimyasallar kullanmadan açık, temiz ve hoş kokulu lavabo için önerilerde bulunacağız.

LAVABONUZUN TIKANMAMASI İÇİN;

Özellikle patateslerinizi lavabo içinde soymayın. Patates kabukları nişastalı olduğu için bir süre sonra gider borunuza yapışıp birikerek lavabonuzun tıkanmasına neden olur.

Aynı şekilde muz kabukları da patates gibi lavabo içinde soyulmaması gereken yiyeceklerdendir. Lifleri bir süre sonra birikmeye ve tıkanmaya yol açar.

Kahve telvesini ya da yumurta kabuklarını lavaboya atmayın, bunlar su giderlerinin içine girip tıkanmaya sebeb olabilirler.

Yapmamanız gerekenler;

Buzlu camı temizlemek için onları lavaboya koymayın. Su akışını engellediği için gider hortumlarını tıkayabilir.

TEMİZ VE HIJYENİK BİR LAVABO İÇİN;

Lavabonuzu bir avuç dolusu karbonat ve yarım bardak sirke ile temizleyiniz. 15 dakika bi karışı beklettikten sonra sıcak su dökün. Giderinizin açıldığını göreceksiniz. Her ay yapacağınız bu temizlik, lavabo borunuzun her zaman açık kalmasını sağlayacaktır.
Lavabo giderinizin temizliğini sağlamak için düzenli bir şekilde limon, portakal ya da buz küplerini ezerek kullanabilirsiniz

Yapmamanız gerekeler,

Lavabonuzu çamaşır suyu ile temizlemeyin çünkü bu gider hortumlarındaki biriken yağları sertleştirecektir.

TIKANIKLIK YAŞAMAMAK İÇİN;

Bunu gerçekleştirmenin en basit yolu bol su kullanmanızdır. Daha sonra ise limon portakal ve buz küplerini kullanmanız olacaktır. Bulaşık Yıkama deterjanları da lavabo tıkanıklıklarına iyi gelebilir.

Bu yöntemleri kullanarak sorunsuz, temiz ve hijyenik bir lavaboya sahip olabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.