Toz Akarları İçin 12 Doğal Çözüm

0

Onları göremezsin, ama evin her yerindeler. Toz akarları halılarınızda, koltuklarda, yatak takımları, perdeler, hatta çocuğunuzun tüylü oyuncak hayvanlarında bile yaşar. Sadece mikroskop altında görünen bu küçük böcekler, ölü deri ve hayvan kılıyla beslenir ve genellikle oldukça zararsızdır, ancak alerjisi olanlar için ağırlaştırıcı olabilir ! Aslında, toz akarları yıl boyunca alerji ve astım semptomlarının en sık nedenidir.

Toz akarları evinizden asla tamamen dışarıya çıkaramazsınız ancak önemli ölçüde azaltmak için atabileceğiniz birkaç kolay adım var.

Koltuk, şilte ve yatağınızın üzerine koruyucu örtüler kullanın. Makinede yıkanabilen bu örtüler oldukça ucuzdur ve toz akarlarına, bakterilere ve alerjenlere karşı koruma sağlayabilir. Seyahatlerde de yastık kılıfınızı yanınıza alın.

Yatağınızdan çıktıktan hemen sonra yatağınızı toplamayın. Yatağınız genellikle kalktıktan hemen sonra ılık ve nemlidir; bu da toz akarlarının ve bakterilerin büyümesi için uygun şartları sağlar. Bunun için hemen yatağı örtmek yerine biraz hava almasını sağlayın. İlgili: Hızlı ve kolay yatak nasıl temizlenir?

Toz akarlarının büyümesini kontrol altında tutmanın bir yolu evdeki nemi kontrol altında tutmaktır. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız, evinizin nemini yüzde 50’in altında tutmak için nem cihazı satın alın.

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada bir kez sıcak suda yıkayın. Bu enerji açısından verimli olmasa da, soğuk su toz akarlarını öldürmez. Ayrıca, yapılan bir araştırmaya göre okaliptüs esansiyel yağını yıkamaya eklemek, çarşaflarınızdaki akarları yüzde 99 oranında azaltacaktır.

Battaniye, çarşaf, yastık ve perde gibi eşyaları dondurucuda 48 saat boyunca plastik bir torbaya koyun. Bu, toz akarlarını öldürür. Akarlardan geriye kalanların gitmesi için dondurucudan sonra bu eşyaları yıkayın.

Yatağınızı temizleyin ve tazeleyin
Çarşaflarınız yıkanırken, yatağınızı süpürmek için birkaç dakikanızı ayırın! Toz akarlarını ve bakterileri yok etmek için bu işlemi ayda bir kez yapılmalısınız.

Evinizi düzenli olarak HEPA filtreli bir elektrik süpürgesiyle temizlemek, evinizdeki toz akarlarını büyük ölçüde azaltabilir. Modern vakumlardaki güçlü HEPA filtre sistemleri toz akarlarını ve diğer alerjenleri hapsederek evinize geri dönmelerini önleyebilir. İlgili: Evinizdeki toz akarlarını azaltmanın yöntemleri

Döşemeleri, perdeleri, halıları ve diğer yumuşak malzemeleri düzenli olarak temizlediğinizden emin olun!

Havalandırmaların içindeki toz tabakası biriktikçe, alerjileri tetikleyebilecek toz akar kalıntıları da dahil olmak üzere evinizde sürekli olarak yeniden dolaşır. Evinizdeki hava deliklerini düzenli olarak temizleyin.

Kuru bir bez yerine nemli bir bezle toz alın veya tamamen doğal DIY toz sprey kullanın . Bu “ıslak toz alma” yöntemlerinin her ikisi de toz akarlarının hava almasını önlemeye ve alerjilerinizi daha da hafifletme yardımcı olacaktır.

Toz akarlarına, polenlere, tehlikelere, vb. Alerjisi olanlar için, temizlik yaparken bu alerjenlere maruz kalmanızı azaltmak için filtre maskesi takmak faydalı olabilir.

Toz akarlarının tamamen önlenmesi imkansızdır, ancak evinizdeki ortamda yapacağınız basit değişiklikler bu istenmeyen “misafirlerin” sayısını azaltacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.