Tuvaletinizin Temizliğini Artık Düşünmeyin

0

Tuvaletler evlerin de farklı mekanların da en çok kullanılan ve bundan dolayı da en çok kirlenen yerlerindendir. Birçok kişi tuvaletler konusunda çok hassastır ve temizliği ilk sırada gelmektedir. Bunun için özellikle ev kadınları hergün belli saatlerini tuvaletin ve kozetin temizliğine ayırırlar. Tuvaletlerin temizlenmesi için genellikle ağır kimyasal maddeler içeren temizleyiciler kullanılır. Şimdi sizleri tuvalet ve klozetinizi kolay, ucuz ve çevre dostu ürünlerle temizleyip dezenfekte etmenin yöntemlerini anlatacağız.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

1/2 su bardağı karbonat

1/4 su bardağı doğal sıvı sabun

10 damla uçucu yağ (isteğe bağlı)

1/4 su bardağı hidrojen peroksit (oksijenli su)

1 su bardağı sıcak su

1/4 su bardağı sirke

Büyük karıştırma kabı

Çırpma teli

Huni

Plastik şişe

banyo-temizleyici

Yapılışı:

Doğal sıvı sabun ile karbonatı büyük bir kase içine koyun. Eğer hazırlayacağınız temizleyicinin sevdiğiniz bir kokudan oluşmasını istiyorsanız, o zaman içine bir kaç damla uçucu yağ ekleyin. Okaliptüs, limon, portakal, ya da biberiye bu temizleyici için güzel olabilecek kokulardır. Bu bitkilerde aynı zamanda antebakteriyel özellik de bulunmaktadır. Ölçme kabı ile doğal beyazlatıcı olan hidrojen peroksit (oksijenli suyu) ilave edin.

Yavaş yavaş karıştırın. Karıştırma işlemi sırasında sıcak suyu da yavaş bir şekilde ekleyin. Ardından sirkeyi ilave edin. Sirke eklenirken karışım köpüreceği için bu işlemi de yavaş bir şekilde yapın. Köpürme durana kadar karıştırmaya devam edin.

Sonra bir huni kullanarak plastik şişenin içine klozet temizleyicisi doldurun. Ardık banyo ve tuvaletinizin temizlemek için hazırsınız.

Hazırladığınız karışımı temizlik yapacağınız alana sıkın. 5 ile 10 dakika arasında kalsın. Ardından bir fırça yardımıyla klozetinizi ovun.

Fırçalama bittikten sonra klozetinizi durulayın. Tertemiz, mis kokulu ve dezfenkte edilmiş klozetiniz yeniden kullanıma hazırdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.