Un için 9 Şaşırtıcı Kullanım

0

Un her evde bulunan ve genellikle yiyeceklerimizde kullandığımız bir malzemedir. oysa unu farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda bu farklı kullanımlardan bazılarını sıraladık.

1. Karıncaları Püskürtün
Evin etrafındaki karıncaları tespit ederseniz, bölgedeye bir miktar unu serpin. Karıncalar, toz unun tadı ya da hissini sevmezler, bu yüzden karıncıları uzak tutmak istediğiniz yerlere un serpin.

2. Oyun Kartlarını Temizleyin
İskambil kağıtlarıyla oyun oynamayı seviyorsanız bu kağıtlarınızın zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bunun için de un kullanabilirsiniz. Kartlarınızı bir avuç un ile bir kilitli torbaya atın ve iyice sallayın. Ardından kartları torbadan çıkarın ve temiz kuru bir bezle silin.

Un, nemi, yağlı kalıntıları ve kiri emmeye yardımcı olacaktır. Temizledikten sonra, kartlarınız daha iyi görünecek!

3. Akne İle Savaşır
Bal ve biraz undan yapılmış macunu aknelerinize sürün. Ardından bölgeyi yara bandı ile kapatın. Gece boyunca macum aknelerin üzerine kalsın.

Sabah yara bandını çıkarın ve su ile temizleyin. Balın iyileştirici, unun ise kurutucu etkisini göreceksiniz.

4. Paslanmaz Çelik Parlatıcısı
Paslanmaz çelik cihazlarınızı temizledikten sonra, bunları parlatmak için biraz un kullanabilirsiniz. Sadece bir parça unu temiz, kuru bir beze serpiştirin ve paslanmaz çeliğinizi parlatmak için kullanın.

5. Bakırları temizleyin
Bakır temizlemek için un, tuz ve biraz beyaz sirke kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Sadece un ve tuzun eşit miktarda küçük bir kaseye koyun ardından macun oluşturmak için yeterli miktarda sirke ekleyin.

Macunu pirinç veya bakır yüzey üzerine yayın ve macun kuruyana kadar kalmasına izin verin. Daha sonra öğenizi sadece ılık su ile durulayın.

6. Kuru Şampuan
Bir tutam unu saçınıza “kuru şampuan” olarak kullanabilir ve fazla yağları emdirebilirsiniz. Bunu yapmadan önce unu elemeyi unutmayın.

Elenmiş unu, tüylü bir makyaj fırçası kullanarak saçınızın köklerine uygulayın. Unu 30 dakika bekletin, daha sonra fazla un dökün veya fırçalayın. (Küvet ya da duşta bu adımı yapmak en iyisidir, böylece banyonuzu kirletmezsiniz.) Un, yağlı kalıntıları emmeye yardımcı olacak ve saçlarınız daha sonra daha taze görünecektir!

7. Oyun Hamuru
Çocukların sevdiği, oyun hamuru yapmak için un ve biraz bebek yağı kullanabilirsiniz. Sadece 8 bardak unu 1 bardak bebek yağıyla birleştirin.

8. Avokadoyu olgunlaştırın
Henüz olgun olmayan bir avokadoya sahipseniz, olgunlaşma sürecini hızlandırmak için un kullanabilirsiniz. Bir kaseye unla doldurun ve avokadoyu içine gömün. 24 saat sonra avokado olgunlaşmış olacaksınız.

9. Yapıştırıcı Yapın
Basit bir yapıştırıcı yapmak için un ve su kullanabilirsiniz. (Bu tutkalın çok sert ve çok kalıcı olmadığını unutmayın, ancak çocuk sanat ve el sanatları projeleri için iyi bir şey!)

Basit bir tutkal yapmak için, un ve suyu eşit miktarda ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Karışımı bir tencereye dökün ve ocakta orta ateşte pişirin. Kaynamaya kadar sürekli olarak karıştırın, daha sonra ısıdan alın ve soğumaya bırakın. Hava geçirmez bir kapta saklayın ve bir fırçayla uygulayın!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.