Un Kullanmanın Pişirme İçermeyen 9 Farklı Yolu

0

Evinizde her zaman un bulunuyorsa neden sadece hamur işleri yapmak için kullanasınız ki! Un, pişirmek dışında evinizde pek çok işe daha yarar.

1. Karınca kovucu
Evinizde karınca sorunu yaşıyorsanız, kimyasal ürünler ya da farklı ev yapımı uğraştırıcı ilaçlar yerine karıncaları kovmak için ihtiyacınız olan sadece undur.

Evinizde karıncaları gördüğünüz her yere un serpin. Karıncalar, unun verdiği his ve tadından nefret ederler.

2. Bakır temizleyici
Bakır tencere ve tavalar yemek pişirmek için harikadır, ancak bir süre sonra kararmaya başlarlar. Bakırlarınızı yeniden parlatmak için de un kullanabilirsiniz!

Bir macun elde etmek için eşit miktarda un, tuz ve sirke karıştırın. Pirinç veya bakır yüzey üzerine yayın ve macun kuruyana kadar bekletin. Çözeltiyi ılık suyla yıkayın. Bu kadar!

3. Paslanmaz çelik temizleyici
Paslanmaz çelik eşyalarınızda sürekli parmak izi gibi lekelerden şikayet ediyorsanız, yine un işinizi kolaylaştırır.

Yapmanız gereken tek şey, kuru, temiz bir bez üzerine biraz un serpmek ve paslanmaz çelik aletlerinizi parlatmak için kullanın. Un, parmak izleriyle bırakılan yağları emecek ve yeni gibi parlamasını sağlayacaktır.

4. Sivilce ile mücadele
Sivilcenin o kırmızı kötü görüntüsünü kısa sürede yok etmek için, biraz un ile balı karıştırın. Elde ettiğiniz macunu sivilcenin üzerine sürün ve bir bantla kapatın. Sivilcelerin sabah gözle görülür şekilde küçüldüğünü fark edeceksiniz.

5. Kuru şampuan
Saçlarınızı yıkamak için zamanınız yoksa, yağlı ve kirli görüntüsünden kurtulmak için unu kuru şampuan yerine kullanabilirsiniz, böylece paranız da cebinizde kalır.

Saç diplerinize biraz un serpiştirin ve bir fırça yardımıyla tüm saç diplerine yayın. Sonra saçınızdaki fazla unu temizleyin. Un saç diplerindeki yağı emecek ve saçlarınızın daha temiz görünmesini sağlayacaktır.

6. Avokado olgunlaştırıcı
Avokadolarınızın olgunlaşmasını uzun süre beklemek yerine un ile hızlı bir olgunlaştırma yapabilirsiniz. Avokado’yu bir kilitli poşetin içine koyun ve üzerine de un ekleyin. Poşeti kapatın ve sallayarak unun avokadoyu tamamen kaplamasını sağlayın. 24 saat bu şekilde bekletin.

7. Yapıştırıcı
Kimyasal içeren yapıştırıcılar yerine özellikle çocuklarınızın kullanması için un ve sudan tutkal yapabilirsiniz. Tabii ki, satın alınan yapıştırıcı kadar güçlü olmayacaktır ama çocukların bir şeyleri yapıştırması için mükemmeldir.

8. Kavanoz kapağı
Kavanoz kapaklarını açmak zordur ve bunun için pratik pek çok öneri vardır. Bunlar arasında en basit ve etkili olan yöntem, kavanozu açtığınızda bir miktar unu kavanozun ağzına sürmektir. Kapağın yapışmasını önleyeceği için açmak da çok kolay olacaktır.

9. Bahçe zararlıları
Karıncaları evinizden uzak tutacağı gibi, benzer şekilde bahçenizi haşerelerden korumak için de un kullanabilirsiniz.
Sebzelerinizin üzerine veya çevresine, özellikle de patateslerinize un serpin. İstenmeyen haşereleri bahçenizden uzak tutmaya ve ürettiğiniz ürünlerin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.