Ütü Nasıl Temizlenir? Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

1

Ütü sıkça kullanıldığı zaman taban kısmında hem kumaşlardan kalan artıklar hem de suyun oluşturduğu kireç toplanabilir. Bu atıkların temizlenmemesi durumunda ütünün özellikle beyaz renkli kıyafetlerde leke bırakma olasılıkları vardır. Temizleme işlemini doğru yapmazsanız; ütüye zarar verebilirsiniz. Ütü temizlemek için birçok farklı yöntem vardır. Kendinize uygun olan yöntemi seçip belli aralıklarla ütü temizliğinizi yapabilirsiniz.

Ütü Temizlemeye Başlamadan Önce Dikkat Edilecekler

Ütüyü temizlemeye başlamadan önce hangi yöntemle yapacağınıza karar verin ve malzemeleri hazırlayın. Ütünün fişe takılı olmamasına kesinlikle dikkat edin. Temizlik esnasında kullanmak üzere yanınıza eski bir havlu bulundurun. Ütü temizlemeye başlamadan önce nemli bir bezle tabadaki toz, kumaş artığı gibi maddeleri temizleyin. Ardından temizlik aşamasına geçebilirsiniz.

Ütü Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Ütünüzü 3 ila 4 haftada bir temizleyerek ömrünü uzatabilirsiniz. Aksi halde kireç ve atıklar biriktikçe temizleme işlemi de zorlaşmaya başlayacaktır. Ütünün temizliğinin yanında kullanımı sırasında bazı noktalara dikkat etmeniz yararınıza olacak. Ütüleme işlemi biter bitmez mutlaka haznedeki suyu boşaltmalısınız. Aksi halde paslanma, kireçlenme söz konusu olabilir. Ütü modelinizde otomatik temizleme özelliği varsa her ütüden önce yaparsanız ütünün kendi kendine temizlemesini sağlarsınız.

Kulak Temizleme Çubuğu ile Ütü Temizliği

Kireçlenmiş tabanın temizliğinde kulak çöpü en iyi araçlardan bir tanesidir. Ilık suyun içine bir iki damla bulaşık deterjanı damlatın ve karıştırın. Ütü tamamen soğuk durumdayken, hazırlanan suyun içine kulak çubuğunu batırın ve tabandaki buhar deliklerini temizleyin. Sonrasında ütünün su haznesini doldurun ve ütüyü fişe takın. Birkaç kez buhar püskürtmesini sağladıktan sonra fişi çekin ve içindeki suyu boşaltmayı unutmayın.

Beyaz Sirke ile Ütü Temizliği

Temizlik alanında beyaz sirke artık çoğu zaman kullanılıyor. Ancak koku riskini almayı baştan kabul etmelisiniz. Durulamayı iyi yapmazsanız ütünüzü sirke kokusundan arındıramazsınız. Soğuk ütünün su haznesine önce bir miktar su doldurun. Ardından suyla aynı oranda beyaz sirke ekleyin. Ütünün fişini takın ve en yüksek seviyeye getirin. Ütü tam ısısına ulaştıktan sonra birkaç dakika sürekli buhar verin. Sonrasında fişi çekin ve soğumaya bırakın. Ütü soğuduktan sonra içindeki sirkeli suyu boşaltın ve temiz su doldurarak tekrar buhar verin. Sirke kokusunu gidene kadar devam edebilirsiniz.

Limon Tuzu ile Ütü Temizliği

Limon tuzu içindeki sitrik asit temizlik konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle kireçlenme konularında limon tuzunun faydası bilinmektedir. Suyun içine limon tuzu ilave ederek kaynatın ve su ılıdıktan sonra ütünün su haznesine koyun. Ütüyü çalıştırın ve ısındıktan sonra buhar düğmesine sürekli basın. İşlem bittikten sonra ütüyü soğumaya bırakın ve içindeki suyu boşaltın. Hazneyi saf suyla durulayın ve su haznesinin kapağını açık bırakarak su kalıntılarının buharlaşmasını sağlayın.

Karbonat ve Sirke ile Ütü Temizliği

Bilinen en doğal, en sağlıklı temizleme ürünlerinden birisi olan karbonat, ütü temizliğinde de oldukça etkilidir. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, temizlik dışında sağlık açısından da faydalı bir maddedir. Karbonat, sirkeyle birlikte kullanılabilir. Sirkeyle birlikte kullanıldığında kireçler konusunda en iyi ikilidir. Ütü tabanlarında gözle görülen yoğun kireçlenme için sirke ve karbonat karışımını hafif derin bir kapta hazırlayın. Toz ve artık bırakmayacak bir bezi karışımın içine batırın ve ütünün kireçli kısımlarını dikkatli bir şekilde silin. Kireçlerin kaybolduğunu gördüğünüzde işlemi sonlandırabilirsiniz. Ardından ütüye su doldurun ve buhar vererek tabandaki kalıntıların atılmasını sağlayın. Bu işlem de bittikten sonra ütü haznesini mutlaka boşaltın.


Share.

About Author

1 Comment