Ütü Yaparken Yanan Gömlekler Kurtarılabilir mi?

0

Kadınların en sevmediği işler arasında ütü yapmak ilk sırada yer alır. Özellikle sıcak aylarda ütü yapmak kolay değildir. Gömlekleri ütülerken, gömleğin kumaşı dikkate alınmalı ve ütünün ayarı fazla sıcak seçilmemelidir. Bazı naylon karışık kumaştan dikilen gömlekler, ütüye çabucak yapışacak, tamamen yanmasa bile, hafif büzülüp, sararmasına yol açacaktır.

Gömleğin fazla dikkat çekmeyen yerinde oluşan bu hafif yanıklar, kolayca kapatılabilir. Kapatılamayacak kadar büyük yanıklar ise, gömleğin yaka ya da kol manşetlerine gelmiş ise terziye götürülerek, yakanın veya kol manşetlerinin tersinin çevrilmesi istenebilir. Tabi bu ancak çok sevdiğiniz veya çok pahalı aldığınız gömlek için yapılmalıdır.

Oksijenli Su Kullanılarak Gömlekteki Yanık İzinin Kapatılması

Ütülerken hafif derecede yaktığınız gömleğin leke olan yerini hemen oksijenli su ile yıkamalı ve bir süre bu su ile bekletip makinede tekrar yıkamalısınız. Bazı kumaşlardan yıkanınca yanık lekeleri geçmektedir.

Boraks Kullanarak Gömlekteki Yanık İzinin Kapatılması

Ev temizliğinde oldukça işe yarayan boraks, ütü yanığında da işe yarar. Hafif derecedeki yanığın üzerine suda erittiğiniz boraksı dökerek bir süre bekletin. On beş dakika sonunda, gömleği soğuk su ve sabun ile yıkayın.

Sirke İle Gömlekteki Yanık İzlerinin Kapatılması

Ev temizliğinin vazgeçilmez dostu sirke, ütü yanık lekelerinde de işe yarar. Gömlekte yanık oluştuğu anda, bir miktar sirkeyi yanık lekesinin üzerine dökerek bir süre bekletin, ardından soğuk su ile durulayın. Hafif lekelerin anında geçtiğini göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.