Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir?

7

Ütü yapmak en sıkıcı işlerden biridir . Ütünün sıcaklık yayması ve ortamın sıcaklığı birleştiğinde dayanılmaz olur. Düzenli biriken ütülecenecek giysiler kadar, ütünün altına yapışan yanık, giysi ve kireç kalıntıları da can sıkıcıdır. Ütünün altındaki kalıntılar, yeni giysilerin ütülenmesini zorlaştıracak hatta ütülenen giysilere, ütünün altındaki kalıntılar yapışacaktır. Basit önlemler alınarak ütünün altına her hangi bir şey yapışması önlenebilir.

Ütünün Altına Giysi Kalıntıları Yapışmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Ütü üzerinde verilen, kumaş cinsine göre değişik ayarlar takip edilmelidir. Özellikle naylon karışık giysiler çabucak ütüye yapıştığı için naylon oranı yüksek giysileri ütülerken, mutlaka ütü bezi kullanılmalıdır. Hazır satılan ve ütünün ebatlarında, ütüye elbise giydirir gibi takılan ütü bezleri mevcuttur. Bu ütü bezlerinden edinerek, ütünün altına her zaman takılıp kullanılabilir.

Ütüye Yapışan Giysi Kalıntıları Nasıl Temizlenir?

Ütünün altına yapışan kalıntılar birkaç değişik yöntem ile temizlenmektedir.

Tuz İle Temizleme

Varsa kalın turşuluk tuz, yoksa yemeklik tuz, bir gazete parçasının üzerine dökülür. Sıcak ütü ile tuz iyice bastırarak, 5 dakika ütülenir. Tuzun pütürlü yapısı ütünün üzerinde kalan yapışkan maddeleri temizleyecektir.

Sirkeli Bez İle Temizleme

Bolca sirkeye batırılan bez ile sıcak ütünün altı ovalanmalıdır. Bez ütü masasına serilerek, giysi ütüler gibi de ütülenebilir. Bu yöntemde ütünün altını kısa sürede temizleyecektir. Sirke kireç kalıntılarını temizleyen bir madde olduğu için doğal yöntemler ile oluşan kireçte temizlenmiş olur.

Bunu da okuyun: Ütünüzün Tabanını Temizlemenin Kolay Yolu


Paylaş.

About Author

7 Comments

  1. Ben denedim. Tuzun ütünün tabanına yapışan kumaşı çıkarmada hiç bir etkisi olmadı. Sirkeli bezle silmeniz bile tuzdan daha etkili ama o da tam çözüm getirmiyor. En güzeli.. ütünün tabanı sıcak iken, domestos döktüğünüz bulaşık süngerinin sert olan yüzüyle sürterek ovalamanız. Öylece çıkıyor hemen

    • Hayat Kolay on

      İşe yaradığına sevindik. 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

  2. suzan güven on

    ben denedim diş fırçasının üzerine diş macunu sürüp soguk ütüyü temizlerseniz yeni taban oluyor.