Yağlık, Sirkelik Ve Baharatlıkları Temizlemenin Püf Noktaları

0

Hanımların mutfakta en sık yaşadığı problemlerden birisi yağlık, sirkelik ve baharatlıkların tam olarak temizlenememesidir. Zira yağlık, sirkelik ve bazı baharatlıklar dar bir şişe şeklinde üretildiklerinden içinde bir sünger ya da bez yardımıyla temizlik yapmak zor olmaktadır. Bunun için evde bulunan çeşitli malzemelerden ilginç çözüm geliştirilmektedir. Ayrıca tüm market ve alışveriş merkezlerinde değişik temizlik malzemesi markalarının ürettiği kimyasallar da mevcuttur. Ancak öncelikle kimyasaldan uzak, doğal malzemelerle temizlemek daha yararlı olacaktır. Zira yağlık, sirkelik ve baharatlıkları, kimyasal temizlik maddelerinden arındırmak da zor olmaktadır.

Yağlık, Sirkelik Ve Baharatlıkların Evdeki Doğal Malzemelerle Temizlenmesi

Mutfak malzemelerini temizlerken kimyasallar yerine doğal malzemeleri kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır. Bu doğal malzemelerden birisi sodadır. Deterjanla temizlenmiş yağlık, sirkelik ve baharatlıkların içine sodalı su koyarak kapağını kapatıp çalkalamak dipte ve kenarlarda biriken kalıntılar kolaylıkla yok edilebilir. Ayrıca su ve kahve telvesi karışımı ya da su ve elma sirkesi karışımı ile çalkalamak da etkili olmaktadır. Başka bir fikir olarak; şişenin içine bir kaşık pirinç, yarım bardak su ve çok az bulaşık deterjanı koyarak çalkalamak da yağ ve sirkelerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Ya da şişeyi su ile doldurup içine bir tane limon sıkılır ve ağzı kapatılıp bir gün beklenirse, ertesi gün tüm yağ, sirke ve baharat kalıntılarının yok olduğu görülecektir. Özellikle dar ağızlı, şişe şeklinde üretilmiş olan yağlık, sirkelik ve baharatlıkları temizlemek için üretilmiş fırçalar bulunmaktadır. Bu şişelerin içine su ve elma sirkesi karışımı koyduktan sonra şişe temizleme fırçası yardımıyla temizlemek akıllıca olabilecektir.

Yağlık, Sirkelik Ve Baharatlıkların Daha Az Kirlenmesi İçin Önlemler

Yağlık, sirkelik ve baharatlıkların 3-5 ay boyunca, hiç temizlenmeden ve boşaltılmadan üst üste kullanılması temizliklerini de zorlaştırmaktadır. Ayrıca yağ, sirke ve baharat gibi ürünlerin taze ve bayat olanlarının aynı kapta üst üste, karışık bir şekilde durmaları tazelerinde bozulmaya yüz tutması anlamına gelir. Bunun oluşumunu önlemek için ayda bir yağlık, sirkelik ve baharatlıkların boşaltılıp temizlenmesi daha sağlıklı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.