Yanlışlıkla Boya Atıkan Giysiyi Yıkarsanız, Diğerleri Nasıl Kurtulur?

0

İster kırmızı bir çorap, ister mavi kot pantolon, ister bir batik bluz olsun, bir takım boyalar stabil değildir ve diğer giysilere kanar veya boyar. Yıkanmamış yeni kot pantolon giydiyseniz, iç çamaşırınızın mavi olduğunu görebilirsiniz; bu boya transferidir.

Gömleğinin cebindeki unutulan pembe post-it ya da çocuğunuzun okul pantolonundaki mor yapı dinozoru yanlışlıkla yıkanırsa çamaşır makinasındaki diğer giysileri de boyayabilir. Bir numaralı kural ceplerin mutlaka boşaltılması…

Boyayı transfer eden her ne olursa olsun işte yapmanız gerekenler:

İlgili: Giysilerin renginin solmaması için öneriler

Yıkanabilen giysiler

Yapılacak ilk şey, hasara neden olan suçluyu (kumaş veya kağıt) bulmak ve çamaşır makinesinden çıkarmaktır. Boya lekeli giysiler renkliyse veya sentetik kumaşlardan yapılmışsa, çamaşırlarınızı normal çamaşır deterjanınıza ek olarak klorsuz bir çamaşır suyu kullanarak yıkayın .

Boyanan giysiler tamamen beyaz ise ve pamuktan yapılmışsa, deterjan gözüne oksijenli çamaşır suyu yerine 1/2 bardak sıvı klorlu çamaşır suyu ekleyebilir ya da deterjanla yeniden yıkama yapın. Renkli çamaşırlarda veya naylon veya polyester gibi sentetik kumaşlarda klorlu çamaşır suyu kullanmayın.

Giysileri zaten kurutmuşsanız veya boya transferi çok ağırsa, yeniden yıkamadan önce elbiseyi ıslatmanız gerekir. Oksijen bazlı ağartıcı çözeltisini ve soğuk suyu karıştırın. Lekeli eşyaları suya batırın ve en az sekiz saat ıslanmalarını sağlayın. Giysileri kontrol edin ve boya lekeleri gitmişse, bakım etiketinde önerildiği şekilde yıkayın. Lekeler kalırsa, taze bir oksijenli ağartıcı suyu ve su çözeltisini karıştırın ve yeniden yıkamadan önce sekiz saat daha ıslatın.

Oksijen ağartıcı, ipek ve yün hariç, beyaz ve renkli tüm yıkanabilir kumaşlar için güvenlidir.

Bu yüzden kıyafetler sıralanmalı. Sırf bir şeyin daha önce solmadığı, asla olmayacağı anlamına gelmez.

İlgili: Çamaşır makinasında giysi nasıl boyanır?

Sadece Kuru Temizleme Yapılan Giysilerinde Boya Transfer Lekeleri
Renkli bir kağıttan veya bir kumaştan gelen boya kuru, temiz bir giysiye aktarılmışsa, sorunu evde çözmeye çalışmayın. Bunun yerine, giysiyi en kısa sürede profesyonel bir kuru temizleyiciye götürün. Lekenin nedeni belirlediğinizden bunu kuru temizlemeyiciye anlatın.

Döşemelikten Boya Transfer Lekelerini Çıkarma
Döşemede renk değişikliği bulursanız en sık suçlu mavi kottur. Koyu renk kot giyiyorsanız, sandalyeye veya kanepe kumaşa boya aktarabilirler.

Boya lekelerini kumaş döşemeden çıkarmak için, oksijen bazlı bir ağartma çözeltisini ve soğuk suyu küçük bir kapta karıştırın.

Temiz beyaz bir bezi oksijenli ağartma çözeltisine batırın ve döşemedeki boya transferini silin. Boya temizleme bezine geçince, silmeye bezin temiz tarafıyla devam edin. Aşırı nem küf sorunlarına neden olabileceğinden döşemelik minderleri iyice sıkılmış bezle silin.

Solüsyonun doğrudan ısı ve güneş ışığından uzak kurumasını bekleyin. Gerekirse, taze bir oksijen ağartma çözeltisi ve su çözeltisi ile tekrarlayın.

Deride bir boyama olmuşsa, temiz beyaz bir bez üzerinde bir miktar izopropil alkol (ovalama alkol) kullanın. Dış kenarlardan boya lekesinin ortasına doğru ilerleyin ve boya aktarılırken kumaşın temiz bir bölgesine hareket etmeye devam edin. Alanın tamamen kurumasını sağlayın ve derinin yumuşak ve esnek olmasını sağlamak için bir deri kremi kullanın.

İlgili: Kot pantolonun renginin solmasını nasıl önlersiniz?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.