Yapıştırıcı İzi Nasıl Çıkar?

0

Hem kumaştan hem de herhangi bir ahşap, çelik malzemeden en zor çıkan izlerden biri yapışkan izidir. Türlerine göre farklılık gösteren bu yapıştırıcılardan en zoru Japon yapıştırıcısıdır. Özellikle kuruduktan sonra neredeyse imkânsız olan bu yapıştırıcının kendi de izi de çok zor temizlenir. En kolay temizlenen yapıştırıcı ise uhudur. Uhuyu yalnızca ılık su yardımıyla bile temizleyebilirsiniz.

Yapıştırıcı İzi Nasıl Temizlenir?

Kullanırken öyle ya da böyle üzerinize, çevreye muhakkak yapıştırıcı bulaşmıştır. Bulaşması pek sorun olmasa da asıl sorun kuruyup kalmasıdır. Elbette bu zor yapıştırıcı izini çıkarmanın birkaç püf noktası bulunmaktadır. Doğru zamanda doğru işlemi yaparsanız izden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Yapıştırıcı izini çıkarmanın ilk kuralı, hemen temizlemektir. Eğer işiniz bitene kadar beklerseniz yapıştırıcıyı temizlemek imkânsız bir hale gelir. Japon yapıştırıcı nasıl çıkar?

Kumaş ya da farklı bir cisimde izi kalan yapıştırıcıyı temizlemek farklıdır. Daha sert cisimler üzerinde iz kaldığında sivri uçlu bir cisimle temizleyebilirsiniz. Malzemeye zarar vermeden bunu yapmanız mümkün ancak kumaş, bu konuda iki kat hassasiyet gerektirir.

Yapıştırıcı İzinden Nasıl Kurtulunur?

Yapıştırıcı kullandığınızda kumaşa bulaştıysa kurtulmanız biraz daha zor olacaktır. İzi kalan yapıştırıcıyı temizlemek içinse asetondan faydalanabilirsiniz. Her şeyden önce elinize temiz bir havlu kâğıt alın. Bununla beraber renk attırmadığından emin olduğunuz bir asetonu bu havlu kâğıdın üzerine boşaltın. Asetonlu kâğıdı, iz kalan kumaşın üzerinde yavaş yavaş ovarak gezdirin.  Sonrasında sert bir cisimle biraz üzerini kazıyın. Böylece iz, rahatlıkla ortadan kalkacaktır. Ev yapımı doğal yapıştırıcı temizleyicisi

Yapıştırıcı İzini Temizleme Yolları Nelerdir?

Yapıştırıcı izinden kurtulmanın birden fazla yolu var fakat önemli olan lekeyi çıkarmak isterken ürüne zarar vermemek. Eğer yapıştırıcı izi sert cisimlerdeyse ve boyasızsa o zaman çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Çamaşır suyunu birkaç damla döküp biraz bekletin. Arkasından tel ile güzelce ovun. 10 dakika içinde sorun çözülecektir.

Boyası akabilecek kumaş türü cisimler içinse yapıştırıcı izini çıkarmak için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanını yapıştırıcının izinin olduğu noktaya yayın. Sonra elinize alarak güzelce çitileyin. Arkasından yine bulaşık süngerinin arka kısmıyla ovun. Bu yöntemle temizlemek kolay olacaktır. Mısır nişastasından yapıştırıcı nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.