Yastık Temizliği Nasıl Yapılır?

0

Yastıklar, bütün gece üzerinde uyunduğundan, saçlardan geçen yağlar ve yüzde üre ter gibi vücut salgıları nedeniyle, çok çabuk ve yoğun kirlenirler. Sık temizlenen eşyalar olmadığından, bakteri üremesi ve dolayısıyla koku yapması olasıdır. Yastığın üretiminde kullanılan malzemeye göre, farklı temizleme şekilleri vardır. Her türlü temizleme yöntemi sonrasında, dikkat edilmesi gereken nokta, yastığın düzgün kurutulmasıdır. Yeterince kurumadan kullanılmaya başlanan yastık, daha çok bakteri üremesine dolayısıyla kokuya ve sağlıksız uykulara sebep olabilir.

Elyaf Yastık Nasıl Temizlenir?

Elyaf yastık, en kolay temizlenen yastıktır. Kılıfıyla birlikte çamaşır makinesine atılarak, 30 derecede, kısa programda yıkanması ve sonrasında iyice kurutulması yeterlidir. Makineye, fazla deterjan koymamak ve her seferinde tek yastık koymak, yastıkla birlikte başka bir şey yıkamamak gereklidir. Makinenizde özellik olarak var ise, yıkama bittikten sonra, sıktırma işlemi yapmanız, yastığın daha çabuk ve kolay kurumasını sağlayacaktır. Yıkanan yastık, tercihen güneş alan bir balkonda, açık havada kurutulmalıdır. Bunların olmadığı zamanlarda, kalorifer üzerinde, sık sık çevrilmesi şeklinde, kısa sürede kuruması sağlanabilir. Yastık seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Visko Yastık Nasıl Temizlenir?

Visko yastıkların, yıkanmaması önerilmektedir. Çok kuvvetli vakumlama şeklinde temizlenebilir. Leke ya da aşırı kir durumunda, ıslak nemli bezle ve deterjan kullanmadan silinebilir. Buna rağmen mutlaka yıkanması gereken bir durum var ise, elle ve soğuk su ile yıkanmalı, sıvı el sabunu kullanılmalıdır. Eski sararmış yastıklarınızı nasıl kurtarırsınız?

Yün ve Pamuk Yastık Nasıl Temizlenir?

Bu tür yastıklar, makinede yıkanamazlar. İçindeki malzeme çıkarılarak, bol su ile elde ve az deterjan kullanılarak yıkanıp, güneşli bir yere serilerek kurutulup, lif lif olana kadar kabartıldıktan sonra, yeniden yastık haline getirilmesi gerekir.

Tüm Yastıklar İçin Ortak Çözüm

Yastığın malzemesi ne olursa olsun, aynı anda üst üste iki, hatta üç kılıf takılması, yastığın yüzünün kirden ve yağdan en az etkilenmesini sağlar. Bu şekilde kullanılan yastıklar, çok uzun zaman yıkanmasına gerek kalmadan kullanılabilirler. Bir diğer bakım yöntemi; elektrikli süpürgenin ağız kısmından fırçayı çıkarıp, vakumlama ayarını en üst sınıra getirip, yastığın her iki yüzünden olmak şartıyla, vakumlanmasıdır. Bu sayede içinde biriken toz ve artıklar, temizlenmiş olur ve koku sebepleri ortadan kalkar. Yastıklarınızın dolgun durmasının sırrı


Paylaş.

About Author

Comments are closed.