Yastıklar Nasıl Yıkanmalı?

0

Eskiden yün yastıklar vardı, bunlar yıkanmazdı. Artık günümüzde çok farklı özelliklerde yastıklar var. Bunların büyük bir bölümü yıkanabilen yastıklar… Peki bu yastıkları nasıl yıkamalı, neye dikkat etmeli, beyazlıklarını yeniden nasıl sağlamalıyız?

Gerekli olan malzemeler:

1 fincan hidrojen peroksit (oksijenli su)

1/2 su bardağı sirke

Çamaşır deterjanı

Yapılışı:

Çamaşır makinesinin içine yıkayacağınız yastığınızı koyun. Makinanın içine hidrojen peroksit ve sirkeyi de ekleyin. Makinanızın su almasını sağlayın. Bir süre yastığın bu karışımın içinde kalmasını sağlayın. Hidrojen peroksit doğal beyazlatıcı ve sirke derin temizleme sağlar.

Ardından çamaşır makinasını normal yıkama moduna getirin ve deterjan gözüne deterjan ekleyerek çalıştırın.

Deterjan olarak istediğiniz markaları veya kendinizin evde yaptığı bir deterjanı kullanabilirsiniz.

Yıkama tamamlandıktan sonra yastıklarınızı çıkarın ve eğer kullanma talimatında da kurutma makinası atılabilir olduğu belirtiliyorsa kurutma makinasının içinde kurutun.

Bembeyaz yastıklarınızı kullanıma hazırdır. Ancak kurutma makinasından sonra bile yastığın açık bir alanda iyice havalanmasına özen gösterin.

KUŞ TÜYÜ -KAZ TÜYÜ YASTIKLAR
Bu başka bir makine dostu dolgu maddesidir. Sadece yastık kılıfında hiç yırtık olmadığından emin olun. Denge için, bir seferde iki yastık yükleyin ve sadece az miktarda deterjan kullanın. Makineyi hassas döngüde ayarlayın ve yastıklara iki kez durulama yapın.

Kurutma için, onları kabartma işlemine yardımcı olacak birkaç temiz tenis topuyla makineye yerleştirin. Ayrıca, bunları düzenli olarak dışarı çıkarmak ve elinizle yastığı düzeltmek gerekir. Yastıklar, normal bir çamaşırdan daha uzun kuruyacaktır. Bir küf kokusu varsa, güneşte kuruması için bekleyin.

SÜNGER YASTIK
Ne yazık ki, bu yastıkları çamaşır makinesine koyamazsınız.
Sünger yastıktaki tozu temizlemek için, her iki tarafı da elektrik süpürgesiyle vakumlayın.

Diğer bir seçenek: Yastığı kurutucuda ısıya maruz bırakmayın ya da 20 dakika boyunca sadece hava döngüsü yapın. Kirlenmiş bölgeleri, yumuşak bir sabun solüsyonuna batırılmış bir bezle temizleyin. Nemli bir bezle durulayın. Yatağa koymadan önce yastığın tamamen kurumasını bekleyin. Bazı sünger yastıklar el yıkama talimatları içerir. Elinizde yıkamayı tercih ederseniz çok nazik olun. Islak sünger ağırdır ve kolayca yırtılır.

NE ZAMAN DEĞIŞTIRILIR
Yastıklarınızı temizlemek konusunda ne kadar titiz davranıyor olursanız olun, sonunda yenilerini satın almanız gerekir. Ama ne zaman atılacağını biliyor musun ? Yastığı ikiye katlarsanız ve şekline geri dönmezseniz, alışverişe çıkmanın zamanı gelmiş demektir. Yastıkların daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olmak için yastık kılıflarınızın altına yastık alezleri kullanın. Bu alezleri aylık olarak yıkayın.

Yastıklarınızı ekstra bir durum olmadığı sürece senede iki kez yıkamanızı öneriyoruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.