Yatak Odasını Daha Sağlıklı Tutmanın 9 Yolu

0

Yatak odası sıcak ve kutsal bir mekandır. Sizin rahat ve sağlıklı hissedebilmeniz çok önemlidir. Ancak yatak odaları gizli sağlık tehlikeleri barındırabilir. Bu tehlikeler hem sağlığınızı ve hem de uykunuzu etkiler. İşte yatak odanızda dikkat etmeniz gereken 9 ayrıntı.

Hava kalitesi

Havanın müsait olduğu zamanlarda yatak odanızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Hem odanın havası yenilenecek hem de odada bulunan zararlı gazlar dışarıya çıkacaktır.

Ev Bitkileri

Yatak odasını güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda oksijeni de serbest bırakırlar. Günlük temizleyiciler, deterjanlar ve parfümlerin yaydığı zararlı bileşiklerin filtrelenmesine yardımcı olurlar. Çalışmalar özellikle 10 ev bitkisinin sağlığınızı daha da iyileştirebileceğini gösteriyor .

Arındırmak

Sessiz bir hava filtresi ile yatak odanızı tehlikeli kirleticilerden arındırmak iyi yoldur. Toz akarları, polen ve hayvan tüyü gibi alerjenlere karşı etkili bir yoldur.

Alerji Olmamak İçin Yatak Odası Nasıl Temizlenmeli?

Temiz ve Toz

Bir hava filtresi olsa bile düzenli olarak temizleyerek kir ve toz akarları yatak odanızdan uzaklaştırmak gerekir. Zemin, süpürgelikler, pencere kenarları ve yatak en çok tozun biriktiği alanlardır. “Titiz” insanlar bile bu sekiz noktayı sık sık temizleyi unuturlar.

Nevresim Değişimi

Yataklarınız üzerinde toplanan ölü cilt, kir ve toz akarlarının miktarı dehşet vericidir. Astımdan ve akne sorunlarına neden olabilir. İyi haber şu ki, her hafta mevresim takımlarını değiştirmeniz bu sorundan kurtulmanızı sağlar.

Yatak Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalı?

Yastıkları havalandırın

Yatağınız ve özellikle yastıklarınız terleme sebebiyle nemlenebilir. Terlemenin bazen siz bile farkına varamazsınız. Bunun için sabahları yastıklarını havalandırın. Nemli hissediyorsanız, yastık kılıfını çıkarın. Aksi halde nem içinde kalır ve bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.

Kimyasalsız Yastık

Yastıklarınız kesinlikle organik olmalıdır. Diğer yastıklar tehlikeli kimyasallar içerir. Bunun için kullanacağız yastıklar yün ve tüylerden oluşmalıdır.

Alev Geciktirici Olmayan Yatak Kullanın

Her gün yatağınızla ne kadar çok zaman geçirdiğinizi göz önüne alırsak, bunu güvenli bir hale getirmek gerekir. Yatak odanızda bulunan yatağınızın alev geciktirici özellikte olmaması gerekir. Çünkü bu maddeler ağır kimyasallar içeriyor. Size yarardan çok zarar veriyor. Bazı kanser türlerine, doğum kusurlarına veya doğurganlık sorunlarına yol açtığını iddia ediliyor.

Büro Ekipmanlarını

Küçük daire veya stüdyoda yer boşa harcamalıdır ve boşluklar çifte görev yapmak zorunda kalabilir; ancak ofis ekipmanlarını yataktan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın; özellikle her zaman çalışıyorsa. Araştırmalar göstermiştir ki özellikle lazer yazıcılar havaya minik parçacıklar yaydığı için tehlikelidir.

Yatak Odası,    Yatak,     Yastık,   Bitkiler


Paylaş.

About Author

Comments are closed.