Yemek Taşan Ocak Nasıl Temizlenir?

0

Mutfaklarda en çok kullanılan ve en çok lekeye maruz kalan ocaklar, bayanların büyük kısmının şikayetçi oldukları eşyalardan biridir. Özellikle özenle silinmiş olan ocağın üzerindeki yemeğin taşması bütün emeklerin zayi olmasına neden olmaktadır. Birde yemeğin taştığı anda hemen ocağı silmeye fırsat yoksa kuruyan yemek lekesi ocak temizliğinin daha zor olmasına neden olacaktır.

Yemek Taşan Ocağı Kolay Temizlemenin Püf Noktaları

Yemek taşmış olan ocak temizliğinin zorluğunu bilen her bayan bu konuda özenli davranmaya çalışsa da bazı aksaklıklar yemeğin cağa taşmasına neden olmaktadır. Büyük ölçüde panik oluşturan bu durum karşısında sakin olmak temizliğin daha kolay ve pratik olmasını sağlayacaktır. Bu noktada kurumak üzere olan yemek lekesi üzerine biraz tuz serpmek lekenin daha kolay çıkmasını sağlamaktadır. Tuz serpilmiş olan lekenin üzerini su ile ıslatarak da yemek lekesinin yumuşamasını ve bir silişte çıkmasını sağlamak da mümkündür.

Doğal Yollarla Yemek Taşan Ocak Nasıl Temizlenir?

Kimyasal temizleyicilerden olabildiğince uzak durmayı terci eden pek çok kişi için iyi birer alternatif niteliğinde olan bazı malzemeler bulunmaktadır. Evin birçok alanında kimyasal deterjanlar kadar etkili temizlik hissi veren doğal ürünlerden limon ve karbonat ocak temizliğine de birebirdir. Çok kirli olmayan ocakların parlamasını ve çizilmeden temizlenmesini sağlayan limon ve karbonat karışımı, yemek taşan ocaklardaki zorlu lekeler içinde inanılmaz etki göstermektedir. Üstelik uzun uzun ovalamaya gerek kalmadan sadece leke üzerinde limon ve karbonatı bekleterek kolayca ocak temizliği yapılabilir.

Kurumuş Yemek Lekesi Ocaktan Nasıl Temizlenir?

Günde neredeyse birkaç kez silinen ocaklar, bazı günlerde silinmediğinde üzerindeki yemek artıklarının daha çok kuruyarak temizlenmesi güç bir hal almaktadır. Böyle durumlarda en etkili kimyasal temizleyiciler ocak temizliğinde kurtarıcı gibidir. Krem temizleyici ve çamaşır suyu kullanmadan önce boş bir sprey şişenin içerisine bir miktar sirke doldurarak ocağın tüm kısımlarına püskürtmek lekelerin yumuşayarak daha kolay çıkmasını mümkün kılacaktır. Sirke ile ocak temizliğini ardından sadece bulaşık deterjanı ile de ocak yüzeyi pırıl pırıl olmaya yetecektir.

Yemek Taşan Ocağı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ocağın üzerinde yemek pişerken taşması durumunda yemeğin altını kapatıp temizlemek yerine çoğu zaman yemek piştikten sonra temizlemeyi tercih ederiz. Bu da yemek artıklarının kuruyup zorlu birer leke olarak karşımıza çıkmasına neden olur. Kurumuş yemek artıklarını da direkt olarak süngerle temizlemeye çalışmak ocağın çizilmesine neden olur. Özellikle inox özellikli olan ocakların çabuk çizilme ihtimallerine karşın temilerken hassas davranmak gerekiyor. Lekeleri yumuşatmadan silmeye çalışmak hem temizliğin uzun sürmesine hem de ocak yüzeyinin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle leke üzerine sadece su dökerek ya da sirkeli su ve kabartma tozu dökerek temizliğin daha pratik olması sağlanabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.