Yeşil Soğanı Uzun Süre Taze Tutabilirsiniz

0

Çarşıdan veya pazardan aldığınız yeşil soğanı hemen kullanmayacaksanız, aldığınız torba ile yeşil soğanı buzdolabına koyarız. Ve maalesef yeşil soğan birkaç gün içinde yeşil yapraklarından başlayarak gevşemeye ve bozulmaya başlar. Peki yeşil soğanınızı buzlabından daha uzun süre nasıl taze tutabilirsiniz?

yesil-sogan2

Öncelikle aldığınız yeşil soğan demetini buzdolabına kağıt, plastik veya beze sararak koymanız iyi bir fikir değildir. Bunun yerine içinde su bulunan bir kavanoza yeşil soğanların köklerini koyabilirsiniz. Böylece yeşil soğanınız en az bir hafta ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

Yeşil soğanınızın köklerini değerlendirin

yesil-sogan3 Aldığınız yeşil soğanı kullandığınız zaman köklerini kesip atıyorsunuz. Bu kökleri değerlendirmek için size bir önerimiz olacak. Bu kökleri bir altında su bulunan bir kavanozun içine koyun ve güneş alan bir pencere önüne yerleştirin. Kavanozun ağız kısmına yukarıya doğru bir torba geçirin. Köklerin kısa bir süre sonra filizlendiğini ve yeşil soğanın yeşil yapraklarının büyüdüğünü göreceksiniz. Bu yaprakları yemek veya salatalarınızda kullanabilirsiniz. Ancak bu yeşillikleri kopardıktan sonra tekrar uzamadığını bilmeniz gerekiyor. Yani bu uygulamayı kökleri bir kez yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.