Yoga Matı Nasıl Temizlenir?

0

Evde spor ya da yoga yaparken mat kullanıyorsanız, matı temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle ter nedeniyle kirlenen matı temizlemezseniz zamanla kokar, daha hızlı yıpranır.

Her kullanımdan sonra matı temizlemiyorsanız, en az ayda bir defa yıkamalısınız. Her gün kullanıyorsanız ve özellikle sıcak havalarda daha kısa sürede yıkamalısınız. Kötü alışkanlıkları bırakmak için 7 yoga pozisyonu

Her kullanımdan sonra hafif bir temizlik için, bir sprey şişesini su ile doldurun ve içine bir kaç damla bulaşık deterjanı ya da çamaşır deterjanı ekleyin. Matın üzerine deterjanlı sudan püskürtün ve yumuşak bir bez veya havlu ile silerek temizleyin.

Matınızı her gün temizlemiyorsanız ve çok kirliyse, küveti soğuk suyla doldurun ve bir miktar deterjan ekleyin. Matı küvetin içine koyun ve yumuşak bir bezle ovun. Yarım saat kadar suda bekletin ve sonra yine bir bezle ovalayın. Sonra temiz su ile iyice durulayın. Temizlik için fazla deterjan kullanmamaya özen gösterin. Aksi takdirde matınızın kayganlaşmasına ve üzerinde spor yapmanın zorlaşmasına neden olabilirsiniz. Yüz yogası nasıl yapılır?

Matın üzerindeki fazla suyu almak için, matı düz bir yere yayın ve üzerine kuru havlu koyarak rulo yapın. Havlu fazla suyun bir kısmını alacaktır.

Matı elinizde çevirerek sıkmayın. Bu matınızın bozulmasına neden olur.

Bir süre sonra havluyu alın ve matı tamamen kuruyana kadar asın. Mandal matta iz yapacağı için çamaşır askısının üzerine doğru düz bir şekilde bırakmak en iyi sonucu verecektir. Yoganın faydaları

Matı, asla çamaşır makinesi ve kurutma makinesine atmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.