Yoksa Bulaşıkları Yıkayıp mı Makineye Koyuyorsunuz?

0

Kirli bulaşıkları makineye koymadan önce yıkayanlardan mısınız? Makinenin yeterince iyi yıkamadığını düşünüp, önceden bulaşıkları sabunlu suyla akıtıp sonra makineye koyuyorsanız, yapmayın! İşte nedeni…

Bulaşık makinesine kirli bulaşıkları koymadan önce yemek artıklarını temizlemeniz makinenin bozulmaması için gerekli ancak daha da ileri gidip sabunlu su ile yıkayıp makineye koymak hatalı bir davranış. Bulaşık makinesi tabletini kendiniz yapabilirsiniz?

Uzmanlar bunun nedenini ‘modern bulaşık makinelerinin çoğunun içinde algılayıcılar bulunuyor. Siz makinenin programını seçseniz bile, yıkamanın uzunluğu ve sıcaklığı sensörün bulaşıkları ne kadar kirli bulduğuna bağlı olarak değişebilir’ diye açıklıyor. Bulaşık makinesi için tehdit oluşturan eşyalar

Teknolojinin ilerlemesiyle bulaşık makineleri de daha akıllı olmaya başladılar. Yeni bulaşık makinelerinde, ne kadar su kullanılması ve ne kadar yıkanması gerektiğini algılayan sensörler bulunuyor. Yani, siz bulaşıkları yıkayarak makineye koyarsanız, makine bulaşıkların temiz olduğunu algısı nedeniyle bulaşıklara hafif bir yıkama programı uygulayacaktır. Bu da istediğiniz temizlik ve hijyeni sağlayamamanız anlamına gelir. Bulaşık makinesi doğal yollarla nasıl temizlenir?

Ayrıca bulaşık deterjanları bulaşıktaki kirlere tutunarak çalışır, siz bulaşıkları yıkayarak koyarsanız deterjan da tam verimli olarak işini yapamaz hale gelecektir.

Bir diğer önemli nokta da, bulaşıkları makineye koymadan yıkarak hem zaman hem de su israfı yapmış olursunuz.

Bırakın bulaşık makinesi işini yapsın, siz de zaman ve para tasarrufu yapın hem de bulaşıklarınız gerektiği gibi temizlensin. Bulaşık makinesinde oluşan kokular nasıl giderilir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.