Yumurtanın Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

0

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, bazen tam bir eziyet olabiliyor. Bu eziyete dayalı olarak kabuk soymak, dakikalar aldığı için durum yumurta yemekten vazgeçmeye kadar gidebiliyor.

Yumurtanın Kabuğunu Soymanın En Kolay Yolu

Yumurta kabuğu soymak için dakikalarca uğraşmaya gerek yok. En pratik soyma yöntemlerinden ilki, kabuğa nefes ile basınç uygulamak. Bu yöntem sayesinde, kabuk bütün parça şeklinde üç ya da dört hamle ile rahatlıkla soyulacaktır.

Yumurtayı hafif ılık olunca avcunuzun içine alın. Sivri kısmını yukarıya getirin. Ağzınızla sivri kısma, üç kez nefes vererek basınç uygulayın. Bu işlem yumurtanın iki dakikadan kısa süre içinde soyulmasını sağlayacaktır. Üfleme ile yumurta soyarken yumurtanın rafadan olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü kabuk, parçalara ayrılırken dağılabilmekte.

Yumurta Kabuğu Soymanın Püf Noktası

Yumurtanızı haşladıktan sonra soyma problemi yaşıyorsanız bu durumda haşlanmadan önce içine muhakkak tuz ya da karbonat koymalısınız.

Öncelikle yumurtayı soğuk suya yerleştirin. Suyun soğuk olması, yumurtanın çatlamasını engelleyecektir. Sonrasında suya bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat koyun. Dilediğiniz kadar kaynatın. Karbonat ve su ile ne kadar vakit geçirirse o kadar hızlı soyulur.

Yumurtayı sudan aldığınızda soğuk su ile şoklayın. Böylece rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz. Soyarken su altında soyarsanız işlem, birkaç saniyeden fazla sürmez.

Yumurtanın Kabuğu Nasıl Soyulmalı?

Yumurta kabuğu soymanın en kolay yollarından bir diğeri de bardak kullanmaktır. Günlük su içtiğiniz bardağın içine yumurtayı yerleştirin. Sonrasında ağız kısmını elinizle kapatın. Yaklaşık bir dakika sallayın. Yumurtayı sallarken biraz sert olmaya özen gösterin. Sonra çıkarıp soyun. Neredeyse bütün olarak soyulduğuna şahit olacaksınız.

Kabuk soymanın bir diğer yolu ise yumurtayı temiz bir zeminde avuç içinizle hafif bastırarak gezdirmeniz. Bu şekilde yuvarladığınızda kabuklar baştan sona parça parça olacaktır. Böylece kabuk soyma derdinden kurtulacaksınız. Çünkü hem bütün olarak parçalara ayrılacak hem de bir dakika bile almadan soyulacaktır.

Yumurta haşlandıktan sonra buz gibi su dolu bir kaba bırakırsanız yaklaşık 40 saniye sonra kabukları soyulmaya başlayacak, kendiliğinden ayrılacaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.