Zencefili Rendelemenin Kolay Yolu

0

Zencefil günümüzde çaylardan yemeklere birçok alanda kullandığımız bir baharat. Genellikle kök olarak alınması ve rendelenerek kullanılması öneriliyor.

Böylece taze zencefil tükemiş oluyorsunuz. Ancak zencefili hem şekli hem de içindeki liflerden dolayı rendelemek hiç de kolay değildir.

NASIL ZENCEFİL ALMALISINIZ?

Taze zencefil satın alırken, nemli kökleri arayın. Kırılmış olan kökleri satın almanızda bir zarar yok. Ama kurumuş ve buruş buruş olmuş zencefilleri satın almamaya özen gösterin.

Zencefil’in bir kaç gün mutfak tezgahının üzerinde bekletebilirsiniz. Ama daha uzun süre saklamak istiyorsanız, o zaman kağıt bir havluya ardından da streçe sıkıca sarın ve buzluğunuza koyun.

İlgili: Zencefilin sağlık açısından yararları

ZENCEFİL NASIL SOYULMALI?

Zencefilin üst kabuğu soyulurken genellikle bıcak kullanıyoruz. Ancak bıçak çok tercih edilmiyor. Çünkü zencefilin bir bölümü soyulma sırasında kabukla birlikte atılıyor.

Zencefili soymak için size iki yöntem önereceğiz.

Birincisi kaşıkla soyma. Zencefilin içine kaşığı sokun ve çevirerek etli bölümünü kabuğundan ayırabilirsiniz.

Ikinci bir yol ise sebze soyacağını kullanmak. Böylece zencefilin yararlı bölümlerinin çok az bir kısmını kabuklarıyla birlikte cope atmış olursunuz.

İlgili: Zencefilini evinizde üretebilirsiniz

İşte size zencefili kolay rendelemenin pratik yolu

Aldığınız zencefilleri dondurucuya koyun. Donuk bir şekilde soymak zor olacağı için isterseniz, kabuğunu sebze soyucu ile soyduktan sonra dondurucuya koyun.

Ardından donmuş zencefilinizi alın ve kuruyemiş, çikolata, hindistan cevizi, yumuşak peynirler, kabak ve soğan için kullanılan Microplane rende ile rendeleyin. Donmuş zencefilin liflerine rağmen çok kolay bir şekilde rendelendiğini göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.