Zor Kapanan Kapılar İçin Ne Yapmalı?

0

Odalarınızın kapılarında en büyük sorunlardan biri de kapanıp açılmamalarıdır. Özellikle sürgülü kapılar için devamlı aynı şikâyetler dile getirilmektedir. Yapılabilecek birkaç küçük teknik ile düzeltilebilen bu sorun, gün içinde kullanıcıların hayatını kolaylaştırır. Alternatif kapı kilidi

Zor Kapanan Kapılara Ne Kullanılmalı?

Kapılarınız sürgülü ise ve kolay kapanmıyorsa kullanabileceğiniz en hızlı iyileştirme malzemesi sabundur. Sürgülü kapıların yay sistemi devamlı problem yaratabilir. Bu problemi halledebilmek için yay mekanizmasının olduğu yere sabun sürdüğünüzde sistem daha rahat çalışacaktır. Bununla beraber kayma ve kilit bölgelerine de muhakkak kullanmalısınız.

Eğer kapınız sürgülü değil de açma kapama tarzındaysa sabunu takıklık yapan kısma kullanmalısınız. Bu şekilde rahatlıkla kapatıp açabilirsiniz. Kapıların Gıcırdaması Nasıl Önlenir?

Kapıların Daha Kolay Kapanması İçin Ne Yapılmalı?

Kapılarınız kullandıktan sonra gevşeme, tutmama ya da kapanmama gibi sorunlar yaratabilir. Bu tarz sorunların her biri için çözüm bulmak mümkün fakat aralarında en büyük sıkıntı yaratan sorun kapanıp açılma sorunudur. Kapatmak istenilen kapı itseniz de kaldırsanız da kapanmaz. Kilit ve mekanizma bölmesinde sorun olan bu kapılara vazelin kullanılabilir.

Kapınızın daha rahat kapanması ya da daha rahat ileri geri hareket etmesi için vazelin kullanabilirsiniz. Kapıyı tutan iki kilit noktasına ve köşelere vazelin sürdüğünüzde kapınız kapanacaktır.

Eğer kapanma sorunu kapı kolunun olduğu bölgede ise vazelin kullanmak işinizi görmeyebilir. Bu durumda ağız kısmının genişlemiş olduğu görülecektir. Kilidi devreye sokan kapı cıvatalarını sıktığınızda kapının daha rahat kapandığını fark edebilirsiniz. Geri dönüşümlü kağıttan kapı süsü nasıl yapılır?

Zor Kapanan Kapılar İçin Ne Yapılabilir?

Kapılarınızın kapanma sorunu varsa birkaç teknik denedikten sonra işe yaramazsa muhakkak profesyonel yardım almalısınız. Yardım çağırmadan önce vazelin ve sabun işe yaramadıysa muhakkak zeytinyağı seçeneğini de gözden geçirmelisiniz.

Kapılarınızın daha rahat hareket etmesi, ileri geri açılıp kapanması zor oluyorsa muhakkak yağlanmaya ihtiyacı vardır. Bu noktada zeytinyağı kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Eğer zeytinyağını kullanmak istemezseniz o zaman kapılar için satılan özel yağlardan alabilirsiniz. Yağ, kapıda takıklık yapan noktayı yumuşatacak açılmasını da kapanmasını da kolaylaştıracaktır. Kapanma problemi bilhassa dış kapılarınızdaysa gecikmeden çözmeniz önemlidir.


Share.

About Author

Comments are closed.