Psikiyatristler Eşinizle Tartışırken Bunları Yapmanızı Söylüyor

0

Çiftlerin hayatlarında sürekli mutluluk diye bir durum söz konusu değildir. Ancak masallarda ve evlilik törenlerinde geçen “bundan böyle sonsuza kadar mutlu yaşadılar” sözü tamamen bir yalandan ibarettir. Çünkü her ilişki dönem dönem kavgalara sahne olur, partnerler birbirlerini kırarlar, karşılıklı sert sözler duyulur ya da bir şekilde ilişkiler yıpranır. Ancak bu demek değildir ki bir ilişkide hiç tartışma olmaması gerekir…

İlişkiler hakkında 40 kadar eseri olan John Gottman, ilişkiler sırasında yaşanan büyük çaplı tartışmaların bir şekilde sağduyulu olarak ele alınabilmesi gerektiğini, çiftlerin daha yapıcı olmalarının lazım geldiğini ve daha olgun bir şekilde konuşulmasının elzem olduğunu belirtiyor. Eğer bu tip olumluluklar yok ise, çiftlerin ilişkileri tehlikeli boyutlara doğru uzanmaya başlıyor.

Gottman, tartışma ya da kavga ortamlarında sakinlikten dem vururken, aynı zamanda ara bozulmuş ise daha tamir amaçlı, daha yapıcı konuşmaların yapılması gerektiğini söylüyor. Yine buna benzer olarak çiftlerin birbirleri ile samimi, içten konuşmalar gerçekleştirmesi de ilişki adına gayet olumlu sonuçlanabiliyor.

Yapıcı ve içten bir konuşma yapabilmek için ise dikkat edilmesi gereken 4 nokta var;

  1. Duygularınızı Kâğıda Dökün

Çoğu çift tartışma anında istemediği kelimeleri birbirlerine söylüyor. Daha da kızgın olunan zamanlarda ise tartışmalar sırf yanlış kullanılan sözcüklerden dolayı alevleniyor. Bu nedenle uzmanlar, duyguların kâğıda aktarılarak sevilen kişiye ulaştırılmasını daha doğru buluyor. Bu şekilde anlık kötü sözlerin var olmalarına engel olunuyor. Partnerlerin de duygusal olarak gerçekten ne hissettikleri anlaşılmış oluyor.

  1. Ucu Açık Sorular Sorun

Bu yöntem partnerinizin herhangi bir konuda serbestçe nasıl hissettiğini ortaya çıkaracaktır. Oturma odası ile ilgili ne düşündüğünü bile sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabında yola çıkarak pek çok detayı elde edebilirsiniz. Yeter ki onu konuşmaya ve duygularını açıklamaya şevklendirin. Bu sayede önemli konularda yapılacak tartışmalar sırasında partnerinizin aslında ne hissettiğini ya da nasıl düşündüğünü görebileceksiniz. Bu durum da sizi ve ilişkiyi daha sakin ve daha normal bir atmosfere götürecek.

  1. Fikirlerinizi Daha Net ve Daha Açık Belirtin

Tıpkı ucu açık sorular sorarak eşinizin ne düşündüğünü anlamak istediğiniz gibi, onun da sizin belli konularda ne kadar öğrenmeye aç ve ne kadar net olduğunu görmesini sağlayın. Yani eşiniz, onu düşündüğünüzü ve sevdiğinizi hissetmeli. Bu şekilde tartışmalar daha normal seviyelerde yapılmakta. Örneğin, eşiniz işten istifa etti ve birlikte bunu değerlendireceksiniz. Eğer yargılayarak ya da olayı sıradan bir durummuş gibi göstererek işe kalkışırsanız, onu tamamen bu konuda konuşmaktan uzaklaştırırsınız. Yapacağınız tartışma daha kısır döngülü bir duruma dönüşür. Bunun yerine, “İstifa ettiğin işin ile ilgili gerçekten ne hissettiğini ve ne düşündüğünü bilmek istiyorum” diye bir ifadede bulunursanız, onun için de sizin için de ilişki daha rahat akacaktır.

  1. Partnerinizle Empati Kurun

İlişkilerdeki en kritik noktalardan biri, empati kurma meselesidir. Onunla empati kurun. Bir olay ya da bir durum sırasında aslında onun gerçekte ne hissettiğini anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koyarak “ben olsaydım ne düşünürdüm, nasıl hareket ederdim” gibi soruları kendinize sorun. Bu sayede hem onu daha rahat anlayacaksınız, hem de kendiniz daha olması gereken gibi davranacaksınız.

Tüm maddelerin özünde, sağlıklı bir ilişki ve tartışma ortamının idaresi anlatılıyor. Hepsinin merkezinde ise eşinizin ya da partnerinizin duygularını daha rahat anlayabilmek ve buna göre davranmak yatıyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.