Pudra Sürünce Cildiniz Pul Pul Oluyorsa Bunları Deneyin

0

Kusursuz görünen bir cilt için zaman zaman pudra ve fondöten gibi kozmetik ürünlere ihtiyaç duyuluyor. Ancak gerçek anlamda kusursuz bir görünüm için pudra gibi ürünlerinde doğru uygulanması ve en önemlisi cilt için uygun ürünün seçilmesi gerekiyor. Pek çok bayanın pudra kullanırken yaşadığı ortak sorunlardan biri olan cildin pul pul dökülmesi, uygulama hatalarından ya da cildin bakıma ihtiyaç duymasından ileri gelmektedir. Bunun için cildi yeteri kadar nemlendirmek ve nemlendirirken de doğal ürünlerden şaşmamak gerekiyor.

Pudra Sürmeden Önce Peeling Yapmak

Pudra sürdükten sonra cilt yüzeyinde meydana gelen pul pul dökülmelerin temel nedeni ciltte biriken ölü deri hücreleridir. Pürüzsüz bir pudra uygulaması için temiz ve tüm kirlerinden arındırılmış bir cilde ihtiyaç vardır. Bu nedenle pudra öncesinde cilde kozmetik peeling ürünleri ile ya da evde şeker ve zeytinyağı karşımı ile yapılabilecek peeling maskesi ile cildi temizleyerek daha pürüzsüz pudra sürme deneyimleri yaşanabilir.

Kuru Cildi Nemlendirmek

Ciltteki deri döküntülerinin başlıca nedenlerinden biri de cildin yeteri kadar nemlendirilmemesidir. Bu durum cilde uygulanan pudranın emilmeyerek pürüzlü bir görüntü oluşturmasına neden olur. Mutlaka pudra sürmeden önce cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanılarak pudranın kusursuz bir görünüm oluşturmasına katkı sağlanmalıdır.

Pudra Öncesinde Fondöten Sürmek

Cildi pudra sürmeye hazır bir hale getirmek için peeling ve nemlendirme aşamalarından sonra ince bir tabaka fondöten sürülmesi pudranın daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Bu aşamadan pudra ve fondötenin aynı renk tonlarında olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde farklı tonlardaki ürünler yapılan makyajın doğal durmasını engelleyecektir.

İnce Tabakalı Pudra Seçilmeli

İdeal bir pudra uygulaması için yeteri kadar hazırlanmış cildin yanı sıra doğru pudranın da seçilmesi büyük önem arz ediyor. Cilt yapılarının özelliklerine göre birçok çeşitte olan pudraları ince ve kalın tabakalı olarak satın almak mümkündür. Cildinde pudra sürerken pul pul dökülme sorunu yaşayanların ince tabakalı pudra seçmeye özen göstermeleri gerekir. Kalın tabakaya sahip olan pudralar doğal görünümden uzak olmaya neden olacağı özenle uzak durulmalıdır.

Kaliteli Pudra Seçilmeli

Pudra seçerken genellikle bayanlar renk tonlarına göre seçim yaparlar. Bu detayda oldukça önemli olurken asıl önemli olan nokta pudranın kaliteli olmasıdır. Sıkça karşılaşılan pudra sürerken cildin pul pul dökülmesi sorununun kaynağı kullanılan ürünün kalitesiz olmasından da kaynaklanabilir. Bu nedenle mutlaka bilinen ve kaliteli olan pudralar tercih edilmelidir.

Nemlendirici Yerine Makyaj Öncesi Krem Tercih Edilmeli

Makyaj öncesinde bayanlar ciltlerini nemlendirmelerini gerektiğini bilip uygulamaya koysalar da sıradan nemlendirici ile çoğu zaman kusursuz bir makyaj beklemeleri yaptıkları en büyük hatalardan biridir. Pudra ya da fondötenin topaklanarak ciltte kötü görüntü oluşmasına neden olabilecek sıradan kremler yerine mutlaka makyaj için uygun zemin hazırlayabilecek makyaj kremleri tercih edilmelidir.

Bol Su İçilmeli

Pudra sürme ile bol su içmenin arasında ilişkili bir bağ kuramayanlar olabilir. Ancak cildin kuruluğundan dolayı pudranın kötü durmasının diğer nedenlerinden biri de cildin su içerek alması gereken nemi alamıyor olmasından kaynaklanabilir. Cildi dışardan nemlendirmenin yanında mutlaka bol su takviyesi ile de içerden cildi beslemek ve nemlendirmek gerekir. Böylece daha kusursuz sürülen pudraya sahip olmak mümkün olacaktır.

Cilt Bir Süre Dinlendirilmelidir

Cilt üzerine uygulanan yoğun kozmetik içerikli ürünler cildin doğal yapısının bozulmasına ve yorulmasına neden olacağı için bir süre cildi dinlendirmeye almak faydalı olacaktır. Özellikle her gün makyaj temizleyicisi gibi ürünler kullanarak cildinin aşırı kuru olmasından ve pudra sürerken pul pul dökülmesinden şikâyet edenler mutlaka bu tür ürünlerden uzak durmaya ve doğal bakım ürünleri ile cildi yenilemeye dikkat etmeleri gerekir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.