Sabah Erken Uyanmak mı, Gece Kuşu Olmak mı?

0

Birçok insan kendini sabah erken uyanan biri ya da gece kuşu olarak görür ancak hangisinin daha iyi olduğu aslında hep şüphelidir.

Aslında her iki durumun da kendine göre artıları ve eksileri vardır. Ancak sabah erkenci bir kuş ya da gece kuşu olmanız aslında genetik kodlarınızda yatan nedenlerle oluşmaktadır. Yani sizin hangi saatte çevrenizle iletişime geçeceğiniz genlerinize daha önceden işlenmiş olabilir.

sleep-junky-night-owl-vs-early-bird-genetics

Erkenci Kuşlar Pastayı Kapar mı?

Erkenci bir kuş olanlar aslında düzenli bir hayata yani sabah 9 akşam 6 çalışmaya daha müsait oluyorlar. Hayatı daha köşeli yaşarlar. Sosyal özellikleri daha fazla gelişmiştir. Depresyon ve çeşitli bağımlılıklara eğilimleri çok daha azdır.

Gece kuşları ise sosyal jetlag etkisi ile karşı karşıyadırlar. Eğer bu yaşam düzenine uygun uyarlamalar yapılmazsa hem işleri hem de günlük hayatları tepetaklak olabilir.

[LN-MORAVA - 33]  LN-NOVINY/VYROBA/RELAX ... 26.10.13

Gece Kuşları Kreatif İşler Yapar

Sabahları erken uyanan erkenci bir kuş gibi olan tipler aslında ortadaki pastayı kapıyorlarsa bu durumda gece kuşu olanlar ne ile ayakta kalıyorlar? İşte can alıcı soru da bu; Gece kuşları aslında genellikle daha yaratıcı işler yapıyorlar. Anlaşılan ilham sabahın erken saatlerinden ziyade gecenin geç bir anında ortaya çıkıyor. Bu da gece kuşlarının daha kreatif işler yapmalarını açıklıyor. Gece kuşlarının daha yüksek zihinsel yetenekleri olduğu hep konuşulur. Ayrıca onlar sonuçları iyi ya da kötü olsa da daha fazla risk alma kapasitesine sahiptirler.

article-0-174FB334000005DC-970_634x418

Her ne kadar erkenci kuşlar tüm pastayı alıyormuş gibi görünse de gece kuşlarına da aslında ciddi bir pay düşmekte. Burada ana konu sizin nasıl bir karaktere sahip olduğunuz ve nasıl yaşamayı istediğinizi belirlemenizdir. Sizin performansınızın zirve yaptığı zamanlar neler? İşte bunları belirlemeniz en önemli gereksinim olacaktır. Buna göre de yaşamınızı düzenleyebilirsiniz.

laptop-in-bed


Paylaş.

About Author

Comments are closed.