Sabun Cevizinden Bulaşık Deterjanı Yapımı

0

Sabun cevizinin özelliklerini bir başka yazımızda bahsetmiştik. Çamaşırlarda deterjan olarak nasıl kullanılacağını ele almıştık. Bu yazımızda sabun cevizinden bulaşık deterjanı nasıl yapılır? konusunu ele alacağız.

İlk yöntem tabiki direkt kullanım olacaktır. Bez bir kesenin içine 4 adet sabun cevizini koyarak, bulaşık makinemizin kaşıklık kısmına ipinden bağlayarak direk yıkanmasını sağlayabilrsiniz. Bu şekilde 3-4 yıkamada yapabilirsiniz. Sabun Cevizini Biliyor Musunuz?

Diğer yöntem ise yine sabun sıvısı hazırlayarak direk yada buz küpleri şeklinde olabilir.

8-10 adet sabun cevizini 3 litrelik kaynayan suyun içine atın. Bu şekilde soğumaya bırakın. Hazırlayacağınız sıvıyı bulaşık makinasında kullanacaksanız içine bir miktar sirke de koyabilirsiniz.

Hazırlanan sıvıyı buz kalıplarına dökün ve buzluğa koyun. Elinizde bulaşık makinası tabletleri gibi buzlu kalıplar olacaktır. Her yıkamada bir bir küp kullanın.

Böylece bulaşık makinasına koruyucu koymanıza gerek kalmayacak. Bulaşıklarınız tertemiz olacak. Ayrıca sabun cevizi kullandığınız için çevreye de zararınız olmayacaktır. Çok farklı bulaşık deterjanı tariflerini okumak için tıklayın

Hazırladığınız bulaşık deterjanının daha konsantre olmasını istiyorsanız, kaynatma suyunu daha az tutabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.