Saç Kurutmanın En Sağlıklı Yolu Nedir?

0

“Saçlarımızı en sağlıklı şekilde kurutmanın yolu nedir” sorusuna “kendi haline bırakmak” diyerek cevap veriyorsanız yanılıyorsunuz. Yakın zamanda Kore’de yapılan bir araştırma, saçlarımızı saç kurutma makinesiyle kurutmanın saçların kendi halinde kurumasını beklemekten daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuş. Gelin bunun nedenlerine birlikte bakalım:

Her bir saç teli, bir iç kabuk ve koruyucu bir dış yüzeyden (kütikül) oluşan bir tüptür. Kütikül tabakası tamamen sağlam olduğunda saçlar parlar ve kırılmaya karşı daha dirençli olur. Çok fazla sıcaklık iç kabuktaki suyun kaybolmasına neden olur. Bu da “o halde neden yüksek sıcaklık veren saç kurutma makinesini kullanmalıyız” sorusunu akla getiriyor tabii ki. Ancak söz konusu araştırma saç kurutma makinesinin doğru mesafede ve uygun sıcaklıkta kullanılmasının saçlara verdiği zararın saçın kendi kendine kurumaya bırakılmasındaki zarardan çok daha az olduğunu tespit etmiş. Peki neden saçlar kendi halinde kurumaya bırakıldığında daha fazla zarar görüyor? Bunun yanıtı gayet basit: Çünkü saç telleri suyla temas ettiğinde şişiyor. Saç tellerinin şişkin halde kalma süreleri ne kadar uzarsa içinde saç tellerinin sağlam kalmasını sağlayan hassas proteinler bu ağırlıktan zarar görüyor. Örneğin gür ve kalın telli saçların kuruması, ortalama bir hava sıcaklığında neredeyse iki saate kadar zaman alabiliyor. Bu da saç teli içinde bulunan proteinlerin iki saat boyunca ağırlık taşıdığı manasına geliyor. Proteinlerin bu şekilde zarar görmesi ise saç tellerinin kolay kırılmasına ve parlaklığını yitirmesine sebep oluyor.

Mümkün olan en sağlıklı biçimde saçlarınızı kurutmanın yöntemi ise şöyle:

Saçlarınızı yıkadıktan sonra öncelikle bir süre kendi halinde kurumaya bırakın. Islaklığın yaklaşık %70-80’ini bu yolla giderin. Daha sonra saç kurutma makinesinin en soğuk ayarıyla saçlarınızı tamamen kurutun. Makineyi saçlarınızdan 13-15 santim uzak tutmaya özen gösterin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.