Saç ve Cilt İçin Elma Sirkesi Kullanın

0

Doğal Elma Sirkesi, antifungal, antibakteriyel ve anti-inflamatuardır. Elma sirkesinde bulunan yerleşik alfa-hidroksi asitler ve asetik asitler, cildinizin pH değerini dengelemeyi sağlar. İşte salata dışında Elma Sirkesini kullanabileceğiniz alanlar:

Cilt kaşıntılarını azaltır

Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde elma sirkesi, egzama veya sedef hastalığının neden olduğu kaşıntıları azaltır. Bunun içinde banyo suyuna bir fincan elma sirkesi dökün.

Saçlara parlaklık verir

Elma sirkesi herhangi bir ürünün birikmesini temizlemek için kullanılır. Saçınızı yıkayıp, saç kremi durulandıktan sonra bir kase soğuk suyun içine bir çorba kaşığı kadar sirke koyun. Ve saçınıza dökün. Bu karışım ile saç derisini de ovabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınızın daha parlak olmasını sağlayacaktır.

Tüm cildinize kullanın

Elma sirkesi, asitlik özellikle sayesinde gözenekleri sıkılaştırır. Sadece yüzünüze değil, tüm cildinize kullanabilirsiniz. Vücud veya el kreminin içine bir kaç damla elma sirkesi ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Cildin PH dengesini sağlar

Sirke cildin pH dengesini sağlar ve yağlı ciltler üzerinde büzücü olarak görev yapar. Günlük nemlendiriciyi rutin olarak kullanmadan önce tonik olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için elma sirkesi ve suyu yarım ölçü olarak karıştırın. Elma sirkesinde pul pul olan ölü derileri atan doğal alfa-hidroksi asitler vardır.

Kepekleri yok eder

Elma sirkesi doğal antifungal özelliklere sahiptir ve bu nedenle kepeklenmeye neden olan saç derisini tedavi etmeye yardımcı olur. Bir sprey şişesinin içine yarım su ve yarım elma sirkesi koyun. Bu karışımı şampuanınızın içine ilave edin.

Jilet kesiklerini iyileştirir

Sulandırılmamış elma sirkesinin içinde pamuk batırın ve jilet kesiklerinin üzerine sürün. Hem ağrısını azaltacaktır hem de bölgeyi dezenfekte edecektir. Sirkenin anti-enflamatuar özellikleri herhangi bir kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur ve asidik pH dengesi ile kılların batmasını önler.

Ayak kokularını giderir

Sirke ayak kokusunu maskelemeye yardımcı olacak bir antifungaldir. 4 bardak suyun içine bir fincan elme sirkesi ilave edin ve ayaklarınızı içinde 15 dakika süreyle bekletin. Ayak kokusu artık olmayacaktır.

Detoks Maskesi

Ciddi bir detoks maskesi için, bentonit kilin içine (veya seçtiğiniz başka bir kil) bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Kil gözenekleri açarken, sirke cildin pH’ı dengeler.

Makyaj araçlarını temizleyin

Su ve sabun basit bir karışımı ile kirli makyaj fırçalarını yenileyebilirsiniz. Ama dezenfeksiyon için su ve sirke solüsyonunun içinde fırçalarınızı sokun.

Güneş yanıkları için

Bir fincan elma sirkesi ile 4 fincan suyu karıştırın ve karışımın içine bir bez sokarak ıslatın. Bu solüsyon güneş yanıklarından dolayı su toplamasını ve soyulmasını önler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.