Saçların Beyazlaşması

0

Saçlarda birkaç tele bile ak düşmesi birçok kişi için korkulu bir rüyanın başlangıcı demek. O ilk beyaz telin ardından maalesef geri dönülmez bir yola girildiğini düşünüyorsanız, haksız da sayılmazsınız. Ancak bu durumu tamamen önlemek mümkün olmasa da geciktirmek, hatta uzun süre bun engel olmak da mümkün. Detay vererek biraz derinlemesine incelemeye başlayalım isterseniz.

Saçlar Neden Beyazlıyor?

Saçlarımızdaki hücrelerden bir kısmı saçımıza renk veren melanin adlı bir maddenin üretiminden sorumlu. Çocukluk yıllarında bu maddenin üretiminde hiçbir sorun olmuyorken yaşımız ilerledikçe bu hücrelerin sayısı azalabilmekte ve saçlarımızda öncesinde grilik, sonrasında ise beyazlık görülebilmekte. Yaşın ilerlemesi ile birlikte hemen hemen herkes için bu durum normal bir süreç olsa da, bu sürecin hızlanmasına neden olan birçok dış etken de var.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Genetik Miras

Saçların erken beyazlaşmasını etkileyen en önemli faktör anne ve babadan alınan genetik mirastır. Saçlardaki pigment hücrelerinin yoğunluğunun az olması nedeniyle erken yaşta beyazlar ortaya çıkabilmektedir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Demir, B5-B6 vitaminleri ve biotin açısından yetersiz bir beslenme erken yaşta saçların beyazlamasının önünü açabilir. Özellikle genetik olarak saçlarının erken beyazlama riski bulunanlar beslenmelerine biraz daha fazla dikkat ederek bu süreci biraz daha geciktirebilirler.

Stres

Yeşilçam sayesinde, yaşanan sıkıntıların ve zorlukların saçlara erken yaşta ak düşürebileceği gerçeğini neredeyse hepimiz biliriz. Birçok kez dalga konusu olsa da bu durumun büyük bir doğruluk payı vardır. Stres nedeniyle değişen hormon dengesinin vücutta ilk etkilediği yerlerden birisi de saç hücreleridir ve melanin üretimin azalmasıdır. Bu da beraberinde çok hızlı bir şekilde saçlarda beyazlıkları getirebilir. Sadece yaşanan zorluklar ve kötü hatıralar değil, aynı zamanda yoğun bir iş temposunun beraberinde getirdiği stres de bu durumu çok rahat bir şekilde tetikleyebilecektir.

Kalp Damar Hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre kalp damar hastalıkları olanlar, ya da ilerde bu riski taşıyanlarda saçların beyazlaşması oldukça erken yaşlarda gözlemlenebiliyor. Yaşanan rahatsızlıklar kök hücreleri olumsuz yönde etkileyerek saçların da beyazlaşmasının önünü açıyor. Bu yüzden saçları erken yaşta beyazlamaya başlayanların kalp ve damar hastalıkları konusunda biraz daha dikkatli olmasında yarar var diyebiliriz.

Saç Boyaları

Bazı saç boyaları da sahip oldukları içeriğin etkisi ile birlikte saçların beyazlamasının önünü açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar özellikle genetik olarak genç yaşta beyazlara yatkın olanların saçlarını erken yaşlarda boyatmamaları gerektiğini belirtiyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.