Saçlarınız İçin En Faydalı Besinler

0

Saçlarımızın canlı ve parlak görünümü için farklı farklı maskeler öneriliyor ancak maskeler yeterli değil, bu noktada alacağımız besinler ön plana çıkıyor. Hangi besinler saçlar için faydalı?

Hızlı uzaması ve parlaklık için

Probiyotikler saçların daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Probiyotikler, bağırsaklardaki zararlı baktereleri yok etmektedir. Yapılan bir araştırmada bir grup farelere probitekler verildi, diğer gruba ise verilmedi. Probiyotiklerle beslenen ve bağırsaklarında yararlı bakterileri bulunan farelerin tüylerinin daha uzun ve parlak olduğu ortaya çıktı. New York’taki Mount Sinai Tıp Merkezi dermatoloji klinik uzmanı  Whitney Bowe, yoğurt, kefir gibi probiyotikler, fermante yiyecekler yönünden zengin besinler ve içeceklerin günde üç porsiyon yenilmesini öneriyor.

Saç dökülmesi için

D vitamini saçların incelmesini önleyebilir. Kahire Üniversitesi’nden araştırmacılar, serum ferritin (Demir elementinin vücutta depo edilme şekli) sağlıklı saçlar için gerekli olduğunu ortaya koyuyor. D vitamini düşük olan kadınlarda saç dökülmesinin çok daha fazla olduğu biliniyor. D vitamin almak için, somon, sardalya veya konserve ton balığı ya da süt ve yoğurt (D vitamini ile güçlendirilmiş spesifik olarak etiketlenmiş olanlar için bakın) gibi süt ve balık ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor.

Seyrek saçlar için

Saçların dökülmesini önlemek ve saçları güçlendirmek için öncelikle vücudtaki demir seviyesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar, saçları dökülen ve cansız ince saçlara sahip olan kadınların büyük bölümünün demir eksikliği yaşadığını gösteriyor. Vücudtaki demir eksikliğini giderilmesi halinde saçların yeniden canlanarak güçlendiği araştırma sonuçlarında ortaya çıkıyor. Delir daha çok etten alınır. Ama vejeteryan kişiler demir eksikliğini bitkilerle de giderebilir. Sığır eti demir açısından çok zengindir. Tavuk ve hindi de iyi kaynaklardır. Bitki bazlı seçenekler için, fasulye, mercimek ya da tofu deneyin. Bu ürünleri tüketerek, saçlarınızdaki farklılaşmayı görmeniz, zaman alacaktır ama bir süre sonra farkı göreceksiniz.

Saçlarınızı kalınlaştırmak için

Yapılan araştırmalara göre, Omega 3 ve vitamin E, C ve likopen dahil 6 yağ asitleri ve antioksidanlardan oluşan bir karışımı içeren besin takviyeleri saçların yüzde 87 oranında kalınlaştığını gösteriyor. Uygulama yapılan 80 kadının 6. aydan sonra saçlarının kalınlaştığı ortaya çıktı. Uzmanlar sağlıklı saçlar için kişilerin sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içeren bir beslenme seçmelerini öneriyor.

Saçınızın gürleşmesi için

Demir açısından zengin besinler protein açısından iyi kaynaklarıdır, bu nedenle demir alımı yeterli ise, protein tüketiminin de olduğunu bulunmaktadır. Ancak demir açısından zengin olan bazı yiyecekler yeterli protein ihtiva etmezler. Amerikan Dermatoloji Akademisi , protein alımı çok düşük olduğunda vücudunuzun modu değişir ve saç dökülmesine neden olur. Protein ihtiyacını yeniden karşılamaya başladığınızda, saçlarınızdaki hasarın giderilmesi zaman alabilir. Kadınlar için günde 46 gram protein alınması öneriliyor. Yağsız et 17 gram, yumurta (6 gram), yoğurt (tavuk, sığır eti veya domuz eti, 20 gram) fındık, badem (küçük bir avuç 6 gram)


Paylaş.

About Author

Comments are closed.