Sebze Gliserinin Faydaları Nelerdir?

0

Gliserin olarak da bilinen bitkisel gliserin, soya fasulyesi, hindistancevizi veya hurma yağı ile üretildiğinden hayvansal ürünler içermez. Gliserin, gıdaları nemli tutmak, yağ ve su bazlı malzemeleri karıştırmak ve gıdaları tatlandırmak için kullanılır. Aynı zamanda bazı tıbbi kullanımları da vardır ve egzersiz sırasında hidrasyon üzerinde bazı faydalı etkilere sahip olabilir.

Besinleri Nemli Tutuyor

Üreticiler, su içeriğini muhafaza etmeye yardımcı olmak için pişmiş ürünler, şekerleme, enerji çubukları gibi gıdalara gliserin eklerler. Aynı zamanda az yağlı dondurulmuş tatlılarda buz kristallerinin oluşmasını önleyebilir. Gliserin içerebilecek diğer yiyecekler arasında süt ürünleri, çorbalar, soslar, çeşniler, işlenmiş etler ve deniz ürünleri ve su bazlı aromalı içecekler bulunur.

Tatlılık Ekler

Bitkisel gliserin bazen şeker hastaları için gıdalarda ve düşük karbonhidratlı işlenmiş gıdalara alternatif bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Aslında şekerden daha az tatlıdır ve daha fazla kalori içerir, ancak kan şekeri seviyelerini etkilemez. Yani şekerinizi yükseltmez. Gliserin vücut tarafından iyi absorbe edilir ve daha sonra glukoza dönüşür.

Kabızlığı Azaltır

Büyük miktarda gliserin müshil etkisine neden olabilir, bu nedenle bazen bir fitil biçiminde kabızlığı hafifletmeye yardımcı olan ilaç olarak kullanılır. Bununla birlikte, diyabetik veya böbrek sorunlarınız varsa, bu koşulların daha da kötüleşebileceği için bu kullanım için önerilmez.

Su Kaybını Sınırlayabilir

2004’te Journal of Athletic Training’de yayınlanan bir araştırma, yarış esnasında gliserin içeren bir içeceğin yarışçının suyunun yanında verilmesi dağ bisikletçileri üzerindeki dehidrasyon ve ısı gerginliğinin sınırlamasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, bu sadece 12 katılımcıyla çok küçük bir çalışmaydı, bu nedenle bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.