Sebze – Meyve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1

En sağlıklı ve en ucuz besinler olan sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir. Kırmızı et veya beyaz et alamayanlar için gerekli olan tüm vitamin, mineral, potasyum ve kalsiyum meyve ve sebzelerle alınabilmektedir. Genç, yaşlı, çocuk, büyük herkesin sebze ve meyvelerin içeriğindeki besinlere ihtiyacı vardır. Ancak sebze ve meyvelerde de çok sayıda hile yapılmakta ve sağlıksız ürünler yetiştirilmektedir.

Sağlıklı Sebze Ve Meyve Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı ve doğal olan sebze ve meyvelerin renkleri de doğal olur. Parlak kırmızı bir elma, aşırı sarı bir limon aslında sadece göze hitap etmektedir. Zira doğada bir ağaçta o kadar da parlak renklerde meyveler bulunmadığı herkes tarafından bilinir. Bunun yanı sıra doğal koşullarda yetiştirilen meyve ve sebzelerde o ürüne has, çok da belirgin olmayan bir koku vardır. Özellikle domates, salatalık ve kavun da bu fark edilir. Bahçeden koparılan domates ile hormonlarla şişirilmiş domatesin kokusu arasındaki fark çok büyüktür. Gerçek tarla ortamında yetişmiş sebze ve meyvelerin şekilleri de içerikleri kadar doğal görünmektedir. Örneğin tarlada rüzgârdan, yağmurdan, tipiden şekli yamulan salatalıklar, patlıcanlar gayet sağlıklıdır. Buna keza hepsi aynı fabrikanın ürünü gibi aynı boyda ve muntazam şekilli olan kabakların ise doğal ve sağlıklı olduğunu söyleyebilmek imkânsızdır.

Sebze Ve Meyveler Nerelerden Alınmalıdır?

Sebze ve meyvelerin sağlıklı ve ucuzunu almak isteyenlerin semt pazarlarına gitmeleri gerekmektedir. Marketlerden alınan sebze ve meyvelerin nerelerden alındığı ve kaç gündür oradaki rafta durmakta olduğu bilinmemektedir. Bu sebeple hemen her yerde kurulan semt pazarları gayet uygundur. Hatta semt pazarlarının içinde bir de köylülerin ürünlerini sattıkları bir alan vardır ki, en iyi sebze ve meyveler onlardan alınır. Köylüler kendi emeklerini sattıklarından diğer pazarcılardan biraz daha pahalı olur. Ancak çok lezzetli ürünler olduğu da kuşkusuzdur.

Sebze Ve Meyveler Nasıl Yıkanmalıdır?

Sebze ve meyvelerin temizliği de önemli bir problemdir. Zira özellikle marketlerden alınan sebze ve meyvelerde koruyucu ilaçlar çok fazla kullanıldığından bu kimyasallardan arındırmak zor olmaktadır. Bu sebeple öncelikle bir kova suda meyve ve sebzeler yıkanmalı, ardından bol su içine bir çay bardağı sirke dökülür ve sirkeli suda meyveler bekletilir. En son olarak da meyveler durulanır. Ancak tanıdık, bildik köylülerden alınan ürünleri bir kez yıkamak yeterlidir.

Sebze Ve Meyve Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sebze ve meyve tüketiminde en önemli husus, mevsiminde ve doğal koşullarda üretilen sebze ve meyvelerin yenmesi gerekliliğidir. Yazın sadece yaz meyve ve sebzeleri, kışın ise sadece kış sebze ve meyveleri tüketilmelidir. Ancak bu şekilde sebze ve meyvenin besin değerlerinden azami ölçüde faydalanılmış olur. Mevsim dışı üretilen sebze ve meyveler sağlıklı ve doğal olmayan koşullarda yetiştirildiğinden kişiye pek de fazla bir fayda sağlamaktadır. Yazın sıcağını isteyen bir meyveyi kışın ortasında tüketmek, kimyasal ilaçları, hormonlu meyveleri yiyeceğinin de farkında olmalıdır. Bunlara ek olarak mevsim dışında yenen meyve ve sebzelerin tadının da zaten lezzetli olmadığı söylenebilir.


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. Mevsim dışı üretilen sebze ve meyveler sağlıklı ve doğal olmayan koşullarda yetiştirildiğinden kişiye pek de fazla bir fayda sağlamaktadır.
    sağlaMAmaktadır. YAZMAK İSTEDİNİZ HER HALDE