Selfie Çılgınlığı

0

Selfie; bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonu ile ayna karşısında, ya da kol mesafesinden alınan oto-portre fotoğraf. Wikipedia’da yer alan tanım bu şekilde. İngilizce’ye de yeni giren bu tabir yakın zamanda Türk Dil Kurumu tarafından da özçekim olarak karşılık buldu.

Henüz 3-4 yıl öncesine kadar ayna karşısında kendisini fotoğraflayan ergenler, megaloman oldukları gerekçesiyle dalga konusu olurken ne değişti de tüm Dünya’da ünlülerin de dahil olduğu bu akım başladı?

Aslında selfie çılgınlığının başlangıcı tamamen bir reklam kampanyasının sonucunda ortaya çıktı. Malum 2013 Oscar Ödülleri Gecesi’nde sunucu Ellen Degeneres’in yeni çıkan Samsung Note 3 ile ünlüleri bir araya toplayıp çektiği fotoğraf sosyal medyada büyük yankı buldu ve çok kısa sürede Twitter’da 3 milyondan fazla paylaşım yapıldı. Tabi bu olay sadece fotoğrafın paylaşılması ile sınırlı kalmadı ve yorumlar da çığ gibi büyüdü.

Bu fotoğrafın hemen ardından da The Simpsons’un yapımcısı olan Matt Groening, içinde ünlü karakter Bart’ın da bulunduğu ve Oscar Gecesi’ndeki poza gönderme yapan bir fotoğraf paylaştı ve 3 milyon rekorunu kırmak için fotoğrafın paylaşılmasını istedi. Bu fotoğraf da yoğun ilgi görünce sosyal medyanın yeni trendi bir anda selfie oluverdi.

Ünlüler, sporcular, siyasiler ve sosyal medya fenomenleri de bu akıma dahil olunca artık selfie zamanla gelip geçici bir akım olmaktan çıktı ve durum bildirimi ya da check-in gibi sık sık başvurulan sosyal medya detaylarından birisi olup çıkıverdi.

Çılgınlık o kadar ciddi bir boyut aldı ki Oxford Ünivesitesi 2013 yılının kelimesini selfie olarak seçti ve kelime İngilizce sözlüğe resmi şekilde eklendi.

Bu çılgınlığı başlatan dahiyane reklam kampanyasının arkasında ise trajikomik bir gerçek var. Samsung 20 milyon dolara yakın bir bütçe ayırarak organize ettiği bu kampanyada sunucu Ellen Degeneres’e yeni çıkan Note 3’ü vermişti ancak Degeneres’in aynı gün kuliste atmış olduğu tweetlerin Iphone’dan atıldığı ortaya çıkınca bu durum uzun bir süre de dalga konusu olmuştu.

Yani işin özü Türkçe sözlüğe bile özçekim olarak giren kelimenin kökeni bir reklam kampanyasına dayanmakta.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.