Selfie Çubuğu’nun 90 Yıllık Geçmişi

0

Henüz sözlüklere bile 2013 yılında giren ve yılın kelimesi olarak seçilen “selfie” için yapılan selfie çubuğu da TIME Dergisi tarafından 2014 yılının telefon aksesuarı olarak seçildi. Ancak yeniden pişirilip önümüze konan selfie için ilk adım, hem de selfie çubuğu sayesinde 1926 yılında atılmış. Evet yanlış duymadınız, neredeyse 90 yıl önce.

1

İşte o meşhur fotoğraf. Fotoğraftakiler İngiltere’de kendi evlerinin bahçelerinde bir arada fotoğraf çektirmek isteyen Arnold ve Helen Hogg.

Hatta sanki bugünlere nispet edercesine bir de ufak not; “Self Taken”.

1980’lere Kadar Başka İşaret Yok

Arnold Hogg’un zamanın çok ötesinde yaşadığını tek bir fotoğraftan bile anlamak zor değil, hem de oldukça ilerisinde. Bilinen ikinci deneme ancak 1980’lerde gelmiş.

2

Japonya’da bir fotoğraf makinesi firmasında çalışan Hiroshi Ueda, amatör olarak bir fotoğraf sevdalısıymış. Fransa’ya yaptığı bir gezi sırasında Louvre Müzesi’nde bir çocuktan aile fotoğrafını çekmesini isteyince fotoğraf makinesini çaldırmış. Kendi topraklarında olduğu gibi hırsızlığın intiharı gerektirecek bir ayıp olmadığını anlamış olacak ki, hırsızlar canını sıkmasın siye kendisine bir selfie çubuğu yapmış. Ancak bırakın yılın aksesuarı olmayı, icadı “101 En Gereksiz Japon İcadı” listesine bile girmiş.

Ueda yılmamış ve ürünün patentini de almış ancak patentin son günü 2003’te bittiği için hakkını kaybetmiş.

Ueda’dan 20 Yıl Sonra

3

Diğer mucit Kanadalı Wayne Froom. Kızı ile birlikte tatilde fotoğraf çektirmek isteyen Wayne de Ueda’ya benzer bir durumdan şikayetçi olmuş. İngilizce bilmeyenlerden fotoğraf çekmelerini istemek için çok çaba harcamış ve buna bir son vermek istemiş. Sonunda da şemsiyelerinkine benzer bir teknoloji kullanarak kendine has bir model üretmiş. Hatta bunları kendi imkanları ile fuarlarda ve televizyon programlarında bile tanıtmaya çalışmış ama bildiğiniz üzere sonuç hüsran olmuş.

Ne denir ki; “doğru yerde, doğru zamanda” sözünün kısa bir özeti gibi.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.