Sevgiliniz, Aynı Zamanda En İyi Arkadaşınız mı?

0

Hayatımızda özel biri varsa bu kişi bizim için aynı zamanda iyi bir arkadaş olmalı. Çoğu şiirde okumuşuzdur; annem gibi sevdim, baban, abin, kardeşin, kankan her şeyindim gibi cümleler. Çünkü sevgili olmak aslında etrafındaki herkesle paylaştığın bazı şeylerin tümünü bir kişiyle paylaşmaktır. Çok şairane oldu sanırım. İşte sevdiğiniz adam, arkadaşınız mı, sorusunun benim için karşılığı;

  • Beraber uzun süre susabildiğiniz ve başınızı omzuna yaslayarak gün batımı izleyebildiğiniz kişi hem dost hem sevgili olabilir
  • Size aklına gelen her şeyi söylüyor ve çekinmiyorsa, alınır mı kırılır mı yadırgar mı demiyorsa iyi bir arkadaştır. Tabi ki saygı çerçevesinde.
  • En sevdiği şeyi yaparken, mesela maç izlerken, bırakıp sizi dinliyorsa, sevgiliniz aynı zamanda en yakın dostunuz demektir.
  • Yemek yerken aklına geliyorsanız, sizi bekliyorsa, aç mısınızdır diye düşünüyorsa…
  • Sizinle olmayı tercih edebiliyor mu? Mesela arkadaşları ile halı saha maçı var ve aynı gün sizin de herkesin eşiyle, sevgilisiyle gittiği bir yemeğiniz var. Seçimi ona bırakın eğer bir dostsa sizi oraya yalnız göndermeyecektir.
  • Kararlarınıza destek veriyorsa, siz çok özel bir dosta sahipsinizdir. Ama bunun yerine sevgili egoları besliyor ve “şu eteği giyme”, “bu iş görüşmesine gitme” gibi cümleler kuruyorsa önce kendini düşünüyor demektir. Dostlar bunu asla yapmaz.
  • Her kavgada birbirinize hatalarınızı söylüyorsanız, siz de onun için iyi bir dost değilsiniz demektir.
  • Cümlelerini tamamlamasına izin vermiyorsanız, önce kendinizi düşünüyorsunuz demektir, buna dostlarınız bile zamanla katlanamaz hale gelir.

İlişkiler; hem sevgili, hem arkadaş olmayı beceren kişiler için eğlencelidir. Sürekli her cümlesine kırılıyor ve şakalaşamıyorsanız, her cümleniz “aşkım” ile başlıyor ve cümleleriniz TDK onaylı çıkıyorsa, onun yanında muhteşem olmak zorunda hissediyorsanız siz sadece sevgilisiniz demektir. Ama ona komik suratlar yapabiliyor ve her sabah uyandığınızda makyaj yapıp yanına yatmak için aynaya koşmuyorsanız, siz gerçekten hem arkadaşlığı hem de sevgililiği iyi yürütüyorsunuz demektir.


Paylaş.

About Author

Eğlenmeyi seven farklı yaşamlara saygı duyan ve sürekli yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Henüz tanınmayı bekleyen koca bir dünya vardı; her santimini gezmek, yeni yemekler yemek, yeni insanlar tanımak ve yeni felsefeler öğrenmek istediğim bir hayatım vardı. Ancak bunu birilerine duyurmak bir yerden sonra daha önemli gelmeye başladı. Yazmayı ve okumayı tutkulu bir şekilde seviyordum ve artık düşüncelerimi insanlarla paylaşmak istediğimi fark ettiğimde bütün bunları yazıya dökmeye başladım… Özellikle güzel film izlemenin; insanın yaşamını yönlendirmesi konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum; bu güne kadar birçok film izledim ve çoğunda ben olsam ne yapardım dedim. Bir filmde başrol olmak aslında hayal değil sadece. Yazdıkça bir yerden sonra aslında bütün filmlerin bizim hayatlarımızdan esinlenilerek yazıldığını; aslında herkesin kendi filminin başrolü olduğunu gördüm… Yazmanın insanlar üzerinde huzurlu bir etki bıraktığına inanıyorum. Benim için yazının gücü kıyaslanamaz. Tıpkı bağırarak söylediklerinizin beyine emir gibi gitmesi gibi yazıda evrene yolladığınız emirler bence…

Comments are closed.