Seyahatlerde Leke Çıkarıcınız Yanınızda Bulunsun

0

Seyahatlar sırasında en sinir bozucu durumlardan biri götürdüğünüz giysilerin lekelenmesidir. Bu gibi durumlar için piyasada leke çıkarıcılar satılıyor. Ancak bu leke çıkarıcılar sert kimyasallar içeriyor. Size bunun yerine kendinizin yapabileceği, eski bir dudak kremi kabına koyabileceğiniz leke çıkarıcı hazırlayabilirsiniz. Şarap, çikolata ve ruj gibi inatçı lekelere bu ön işlemi yaptıktan sonra yıkayabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

Dudak parlatıcısı veya mini deodoran kutusu

Rende

1/3 fincan Fels-Naptha sabun bar rendelenmiş

1/4 su bardağı rendelenmiş castile sabun

1 yemek kaşığı çamaşır sodası

1 yemek kaşığı sirke

2 yemek kaşığı su

Küçük tencere

Karıştırmak için kaşık

Naylon poşet

Makas

Yapılışı

Fels-Naptha ve castile sabunları ölçerek küçük bir tencerenin içine koyun. Üzerine çamaşır sodası, sirke ve su ilave edin. Fels-Naptha ve castile sabunlarını çok ucuza doğal ürünler satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Her ikise özellikle lekelerin çıkarılması konusunda çok başarılıdır.

Sirke, lekenin kumaş üzerinde kalmasını önlerken çamaşır sodası da lekelenin çıkmasına yardımcı olur.

Tüm malzemeleri karışırın. Ocağın üzerine koyun ve kısık ateşte karıştırmaya devam edin. Bir süre sonra malzemeler erimeye başlar ve puding gibi bir kıvama gelir. Tüm malzemeler eriyince ve kıvamlanınca ocağın altını kısın ve 5 dakika soğumaya bırakın.

Bu arada leke çıkarıcısını koyacağınız dudak parlatacısı veya deodorant kabını temizleyin. Leke çıkarıcısı henüz ılıkken temiz kabınızınız içine plastik torba ile sıkarak koyun.

Leke çıkarıcısı soğuduktan sonra kapağını kapatın. Hazırlanan leke çıkarıcısını istenmeyen lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Lekelerin nasıl çıktığına inanamayacaksınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.