Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

0

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık havada kimyasal sinek kovucular da işe yaramaz. Kaşıntılı ve kızarık bir ciltle yazı geçirmek istemiyorsanız, doğal yöntemler imdadınıza yetişecektir.

Sivrisinekleri evinizden ve kendinizden uzak tutmak için kullanabileceğiniz basit ve doğal yöntemleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Ev yapımı kovucu yağ
Sivrisinekleri uzak tutmak için vücudunuza kimyasal yüklü böcek kovucuları sürmek yerine doğal bir esansiyel yağ deneyin.
Lavanta esansiyel yağı, büyük bir doğal sivrisinek kovucu olup cildinizin harika kokmasını sağlar. 30 damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın ve açıkta kalan cildinize sürün.

2. Bitkileri deneyin
İnsanlar fesleğen, biberiye, limon otu ve lavanta gibi bitkilerin kokusunu severler, ama sivrisinekler onlara dayanamazlar. Bu bitkileri pencerelerin ve diğer girişlerin yanına yerleştirebilirsiniz.

Barbekü yapıyorsanız, böcekleri uzak tutmak için sıcak kömürlere birkaç tane biberiye dalı koyabilirsiniz.

3. Sarımsak yiyin
Sarımsak yağı sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkili yollardan biridir ama kokusu nedeniyle bunu tercih etmek istemezsiniz. Yağını sürmek yerine sarımsak yemek de sivrisinekleri sizden uzak tutabilirsiniz.

Sarımsak sülfür açısından zengindir, böylece sindirildiğinde, sülfürik bileşikler kanınızdan girerek kokusunun vücudunuzdan yayılmasına neden olur.

4. Limon ve karanfil
Yapmanız gereken tek şey bir limonun yarısını kesmek ve limona 5-6 tane karanfil saplamaktır.

5. Vanilya özütü
Vanilya kokusu insanlara hoş kokuyor olsa da sivrisinekler bundan pek hoşlanmazlar.

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı vanilya özütü ekleyin ve bir sprey şişesine koyarak cildinize püskürtün. Bu sivrisineklerin yanı sıra kene ve kara sinekler gibi diğer böcekleri de sizden uzak tutmaya yarayacaktır.

6. Kahve telvesi
Bir bölgede sıra dışı bir sivrisinek olduğunu fark ederseniz, muhtemelen etrafta bir yerlerde durgun su vardır. Kahve telvesi kullanarak sivrisinek yumurtalarının ölmesini sağlayabilirsiniz. Sadece durgun suyu tespit ettiğiniz her yere kahve telvesi serpiştirin. Bu, yumurtaları yüzeye çıkmaya zorlar ve sonunda oksijen eksikliğinden ölmelerine neden olur.

7. Bebek yağı
Sivrisinekleri vücudunuzdan uzak tutmak için bebek yağı kullanabilirsiniz. Cildin kokusu ve kayganlığı sivrisineklerin ısırmalarını zorlaştırır. Sadece, doğal bir bebek yağı kullanın ve güneş ışığından uzak durun.

8. Elma sirkesi
Elma sirkesi çok fazla kullanım alanına zaten sahip ve artık listeye sivrisinek kovucu özelliğini ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, 1-2 yemek kaşığı sirkeyi yarım litre suda seyreltmek ve içmek. Tatlandırmak ve acılığı azaltmak için karışıma biraz bal ekleyebilirsiniz.
Sirkeyi içtikten sonra, vücudunuz sivrisineklerin etrafta olmasını istemeyeceği bir koku yayar.

9. Sivrisinek yiyen bitkiler
Yukarıda belirtilen yöntemleri denedikten sonra hala sivrisineklerden kurtulamadıysanız, o zaman bahçenize bazı etçil bitkiler dikin. Böcek yiyen bu bitkiler sivrisinekler için çözüm olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.