Sizi Mutlu Edecek Yiyecekler

0

Her zaman mutlu olmak ve mutlu hissetmek günlük koşuşturma içinde pek mümkün değildir. İş, eş ve çocuklar arasında geçen hayatınızda mutluluğu bazen yiyeceklerde bulabileceğinizi biliyor musunuz? Buzı gıdalardan bulunan vitamin ve mineraller sizin ruh durumunu düzeltir ve mutlu olamanızı sağlar. Bu yazıda kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olabilecek gıdaları ele aldık.

Yulaf ezmesi

Karbonhidrat açısından zengin, sıcak bir kase yulaf ezmesi ya da çiğneyerek çerez gibi yiyebileceğiniz yulaf kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yulaf kanıtlanmış bir nörotransmitterdır. Vücudunuz karbonhidratla karşılaştığında triptofan adlı bir amino asit üretir ve bu serotonin üretimini uyarır . Lif oranı yüksek olan karbonhidrat seçtiğinizden emin olun, böylece kan şekerinizin yükselmesini de önler.

Brokoli

Brokoli, krom minerali açısından mükemmel bir kaynaktır. Krom vücutta gıdaların metabolize olmasına yardımcı olur. Krom eksikliği çeken kişilerin vücudunda insülin üretiminde zorluk gelişir. Yüksek şeker veya şekerin vücuttan sürekli dalgalanması ruh halinin de dalgalanmasına neden olur. Krom, serotonin, norepinefrin ve melatonin beyindeki üretimini artırır. Krom patates, hindi ve üzümde de bulunuyor.

Yoğurt

Kalsiyum ve D vitamini ile yüklü, yoğurt PMS ile ilişkili depresyonla mücadelede güçlü bir müttefiki. Menstruasyon öncesi östrojen düzeylerindeki değişiklikler, (kanda kalsiyum düşük seviyelerde) hipokalsemiye yol açabilir. Kalsiyum ise bunu düzenler. Kalsiyum eksikliği halinde vücut telafi etmek Paratiroid hormonunu aşırı üretimeye başlar. Bu da anksiyete, yorgunluk, sinirlilik ve hafif depresyona neden olur. Yoğurt ve lahana kalsiyum yönünden zengin besinlerdir.

Ispanak

Ispanak yüksek miktarda folik asit ve B9 vitamini içerir. Serotonin düzeyinin azalmasından dolayı yaşanan yorgunlukları geçirmekte mükemmeldir. Beyin ruh durumunu yönetmek ve sosyal davranışlarını belirlemeye yardımcı olan serotonin ruh sağlığı için hayati önem taşır. Ispanak yerine börülce, brüksel lahanası ve kuşkonmaz da yiyebilirsiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolata kasları rahatlatmak ve anksiyeteyi azaltmaktadır. Bunun nedeni de magnezyum açısından çok zengin olmasıdır. Aynı zamanda zihni rahatlatır ve depresyon ile ilişkili belirtileri yok eden triptofan içerir.

Avokado

Tereyağı gibi lezzetli olmasının ötesinde, avokado kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve potasyum açısından çok zengindir. Potasyum sinirleri yatıştırır.

Kaju fıstığı

Kaju, gülümsememizi sağlayan magnezyum minareli ile doludur. Magnezyum duygularımızı düzenleyen ve negatif düşünceleri bizden uzaklaştıran serotonin gelişiminde hayati bir rol oynar. Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa sinirlilik, zihin bulanıklığı ve strese yatkınlık yaşarsınız.  Kaju yerine ıspanak, muz, ya da mercimek yiyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.