Sofra Tuzunu Kullanmanın 15 Sıra Dışı Yolu

0

Tuz, sadece yemeğinizi tatlandırmaktan daha fazlasını yapabilir. Her evde mutlaka bulunan tuzdan neden pratik çözümler için yaralanmayasınız?

Tuzu yemekler dışında farklı olarak nerelerde kullanabileceğinize bir göz atın. Bir ya da birkaçı sizin de hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler içeriyor olabilir.

1. Tıkalı giderleri açın
Mutfak ya da banyodaki giderler yemek atıkları ve saç gibi nedenlerle sık sık yıkanır. Kimyasal ürünler kullanmadan giderleri kolaylıkla açabilirsiniz.

Drenajı olabildiğince temizleyin, sonra bir kase içinde 1/4 bardak karbonat ve aynı miktarda sofra tuzunu karıştırın ve doğrudan lavaboya boşaltın. Sonra lavaboya 1/2 bardak sirke dökün. En az yarım saat bekleyin ve ardından sıcak su dökerek giderlerin açılmasını izleyin.

2. Ayakkabı kokusunu giderin
Ayakların ne kadar temiz olursa olsun, ayakkabılarınız yine de kokabilir. Ayakkabılarınızın içine biraz tuz serpin ve en az bir gece bekletin. Daha güçlü bir anti-koku karışımı oluşturmak için karbonat da ekleyebilirsiniz. Ayakkabıyı giymeden tuzu temizleyin.

3. Karıncalardan kurtulun
Tuz karıncaların evinizi ele geçirmesini engellemek için de harikadır. Karıncaların bulunduğu belli bir yer varsa, oralara biraz tuz serpin. Eğer karıncalar çok fazlaysa tuza acı biber veya karabiber de ekleyebilirsiniz.

4. Bulaşık suyunda fazla köpüğü giderin
Elde bulaşık yıkarken, bulaşık deterjanınız fazla köpürüyorsa, köpükleri azaltmak için bulaşık suyuna biraz tur serpin.

5. Ateşi söndürün
Mutfakta ya da evinizin herhangi bir yerinde yangın çıktıysa ateşi söndürmek için tuz kullanın. Ateşin üzerine biraz tuz serpin, ateş sönecektir.

6. Küvetinizi temizleyin
Küveti temizlemek tam anlamıyla bir işkence olabilir. Kimyasallar ve o kadar ovmaya yine de tam olarak istediğiniz gibi temiz olmaz.
Yarım greyfurt ya da limonun üzerine tuz serpin ve küvetinizi ovmak için kullanın. He banyonuzun kokusu değişecek hem de küvetiniz pırıl pırıl parlayacak.

7. İnatçı yağları temizleyin
Tepsi ya da tavalardaki yanmış yağları tuz kullanarak daha kolay temizleyebilirsiniz. Tepsi veya tavaya tuz serpin ve süngerle ovun.

8. Elinizdeki kokuları giderin
Ellerinizdeki balık, sarımsak veya soğan kokusunu gidermek için elinizi ıslatın ve tuzla bir dakika ovalayın.

9. Duş perdelerini temizleyin
Duş perdesinin küflenmesini önlemek için sofra tuzu ile yıkayın.

10. Halıdaki lekeleri çıkarın
Halıda oluşan leke henüz tazeyken, önce bir bezle lekeyi emdirin, sonra lekenin üzerine bol tuz serpin. En az yarım gün bekletin ve sonra tuzu temizleyin.

11. Yumurtaların tazeliğini test edin
Aldığınız yumurtaların taze olup olmadığını anlamak için tuzlu sudan yararlanın. Bir bardak suyun içine iki çay kaşığı tuz koyun ve tuzu eritin. Sonra yumurtayı bardağın içine koyun. Yumurta suyun yüzeyine çıkıyorsa, bayatlamış demektir.

12. Peynirin ömrünü uzatın
Peynirlerin çabuk bozulup küflenmesini önlemek için, peyniri tuzlu suya batırılış bir bez ya da kağıt havluya sararak saklayın.

13. Duvardaki delikleri onarın
Duvardaki çivi izi gibi delikleri kapatmak için de tuzdan yararlanabilirsiniz. Eşit miktarda tuz, mısır nişastası ve suyu karıştırarak, delikleri kapatacak bir macun elde edin. Sonra delikleri bu macunla doldurun. Kurumasını bekleyin ve boyayın.

14. Sebze ve meyvelerin ömrünü uzatın
Meyve ve sebzelerin ömrünü uzatmak için, tuzlu suda bir süre bekletin. Sonra temiz su ile durulayın.

15. Dişlerinizi fırçalayın
Etkili bir ev yapımı diş macunu yapmak için bir çay kaşığı tuz ve karbonatı karıştırın. Yapmanız gereken tek şey, ıslak bir diş fırçasını karışıma daldırmak ve dişlerinizi fırçalamak!

Tuz tartar ve lekeleri çıkarmaya yardımcı olur, bu nedenle haftada en az bir kez sofra tuzu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Tuz ve karbonatın sert dokuları dişlerinizin minesine zarar verebileceği için bunu her gün yapmamaya özen gösterin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.