Soğanlar ve Patatesler Kışın Nasıl Saklanır?

0

Kış boyunca dayanıklı kalabilmelerinden dolayı, patates ve soğan kış erzağı olarak erkenden alınan sebzelerdir. Ancak fazla fazla alırken, sebzelerin nasıl saklanacağı da düşünülmelidir. Çok soğuk havalardan çok çabuk etkilenebilecek olan patates ve soğan için en uygun saklama çözümleri üretilmelidir.

Kışlık Patates Nasıl Saklanmalı?

Kışlık patateslerin uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilmesi için, kapalı ve güneş görmeyen yerler tercih edilmelidir. İster patatesleri çuvalında, ister herhangi bir kova da kapalı bir şekilde saklanabilir. Kışlık patateslerin serin bir yerde saklanması gerekmekte ancak, buzdolabı bu serinlik için oldukça fazladır. Bu sebeple patatesler buzdolabı yerine kapalı balkon ve kiler gibi yerlerde saklanmalıdır.

Kışlık Soğan Nasıl Saklanmalı?

Pek çok tencere yemeğinde sıklıkla kullanılan soğan, kış aylarında da fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple sık kullanılan bir sebzeyi evinde bolca bulundurmak isteyenler, soğanların nasıl saklanması gerektiğini de iyi bilmelidirler. Sıcak havalardan çok çabuk etkilenecek yapıya sahip olan soğanların buzdolabı dışında serin bir yerde saklanmalıdır. Soğuya dayanıklılığı az olan soğanları karton kutuya boşaltarak daha uzun süre saklanabilir. Fayans ve taş ile teması sonucunda çabuk bozulan soğanlar, çuvalında saklanacağı durumlarda, çuvalın altına gazete ya da karton konulmalıdır. Çok uzun süre bekleyen soğanla saplarından yeşermeye başlar. Bu gibi durumlarda yeşermeye başlayan soğanlar önce tüketilmelidir.

Derin Dondurucu da Soğan Saklama Yöntemi

Soğanları kabuğu ile saklamak yerine, ufak şekilde doğrayıp, buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucu da rahatlıkla saklanabilir. İhtiyaç kadarı derin dondurucudan alınarak, geri kalanı bozulmadan uzun süre dayanabilir. Bu yöntemler soğanların bozularak israf olmasının önüne geçilebilir. Aynı zamanda çalışan bayanların sıkça tercih ettiği bir yöntem olarak, her gün soğan doğrama derdi, yerini zamandan tasarruf sağlayan bir kolaylığa bırakabilir. Asitli bir sebze olmasından dolayı dışarıda sıcak hava ile teması sonrasında oluşan zararlı gazlar, soğanın faydalarının yerini zarara bırakacaktır. Bu sebeple hem kolaylık olması açısından hem de sağlıklı bir saklama yöntemi olarak derin dondurucu tercih edilebilir.

Patates ve Soğan Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kışın geldiğini pek çok kişi kışlık erzakların yapılması ve alınması ile anlamaktadır. Kışın bayanların mutfakta eli kolu olan patates ve soğanlar, yanlış saklama teknikleri tercih edildiğinde çabuk bozulmaya mahkûmdur. Patates ve soğan sıcak havayı pek sevmez ve bu sebeple serin ortamlar saklama için tercih edilir. Diğer yandan çuval ile alınan patates ve soğanın sık sık kontrol edilerek bozulmuş ve çürümüş olanları temizlenmeli ve sağlam olanlara geçmesi önlenmelidir. Üzeri darbeden dolayı ezik ve yaralı olan patates ve soğanlara kullanım için öncelik verilmelidir. Aslında birçok bayanın mutfakta bildiği yöntemlerden biri olarak, kutu ya da çuval içinde birbirileri ile ve beton ile temas etmelerini önlemek için gazete ve karton mutlaka aralarına serilmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.