Sosyal İletişim Fobinizi Yıkmanın Tam Zamanı

0

Gündelik hayatın en büyük ve olumsuz etkiler yaratan sorunlarındandır iletişim fobisi. Siz karşınızdakine bir kelime söylemeden önce defalarca düşünüp söylemekten vazgeçtiğiniz anda çok büyük kayıplar vermiş oluyorsunuz. İletişim demek bir nevi özgüven demektir. Özgüveni olmayan kimse hep eksik kalmıştır ve kalmaya devam edecektir. Her insan kendi benliğini kontollü bir şekilde aşsa çağımızdaki bazı büyük temel sorunların önüne çok kolay bir şekilde geçilmiş olacak. İletişim insanların anahtarıdır ve sizlerin kendi anahtarı var ama diğer anahtarları yerine sokup çeviremediğiniz için kendi anahtar kilidinizin bozuk olduğunu sanıyorsunuz. Bu çok büyük bir yanılımdır. Bu yanılımdan kendinizi bir an önce kurtarmak siz ve çevreniz adına verebileceğiniz en iyi olumlu karardan başka hiçbir şey değildir.

BU SORUN HERKESTE VAR MIDIR ?

Bu sorun aşırı özgüveni olan insanlarda bile mevcuttur fakat özgüvenleri bu sorunu farketmelerinin önüne geçmiş fobilerini görünmez kılmıştır. Siz birisine saati bile sormadan önce nasıl sorarım diye planlar yaparken o özgüvenli kimseler saçama sapan hareketler yapma uğruna bile olsa saati gelişigüzel bir şekilde soruyor. Aslında yanlış yapıyor ama özgüveni bunu farkettirmiyor.Bu hareket –konuşmadan önce düşünmek- kendini bilen insanlarda sıkça görülür.

BU SORUNU NASIL AŞARIM ?

Buna bir sorun demek bizce en büyük yanlışlardan biridir. Bu sadece tedirginlik öz güven eksikliğinin karışımından oluşan bir alışkanlıktır. Alışkanlıklardan vazgeçmek mümkündür fakat kolay değildir. Öncelikle alışkanlığınızın farkında olun ve sürekli kendinizi övün. Biraz saçma gelebilir ama sürekli kendinize “harikasın,süperdin,sen busun” diyerek kendinizi gazlayın. Bilinç altınız bir süre sonra bu tekrarlamaları gerçek sanacak (zaten gerçek sizler harika insanlarsınız) ve gündelik hayatınıza yansıtacaktır. Olumlu sonuçlarını kısa zaman içerisinde alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.