Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

0

Rahat ve kullanışlı olan spor ayakkabıları zamanla kirlenen ve temizliği diğer ayakkabılardan farklı olan bir ayakkabıdır. Spor ayakkabısı temizliği için çamaşır makinesinde yıkama çözümü pratik bir öneri gibi gelse de, ayakkabının yıpranma ihtimali düşünüldüğünde biraz daha zahmetli çözüm önerilerine yönelmek doğru olacaktır. Rahatlık açısından her gün giyilen ayakkabıların dış etkenlerden ve yaz aylarında ayakların aşırı terlemesinden dolayı kirlenmesi ve kötü kokular oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Hem ayak sağlığı hem de temiz ayakkabılarla dolaşmak için spor ayakkabı temizliğindeki pratik yöntemlerin bilinmesi fayda sağlayacaktır.

Diş Macunu İle Spor Ayakkabı Temizleme

Spor ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması ayakkabının ömrünü kısaltan yöntemlerden biridir. Yıkamak yerine spor ayakkabılarını sık sık silmek ayakkabının ömrünü uzatırken her zamanda temiz görünmesini sağlar. Bunun için kullanılmayan eski diş fırçası ile az miktar diş macunu ayakkabının tertemiz olması için yeterli gelecektir. Fırçaya sürülen diş macunu ile spor ayakkabının silinmeye uygun yerleri hafifçe fırçalanır ve nemli bez ile durulandığında ayakkabının tertemiz olduğu görülecektir. Tam anlamıyla temizlik elde etmek için silme işlemi ardından bir gün balkonda havalandırmak oluşan kötü kokularında gitmesini sağlayacaktır.

Beyaz Spor Ayakkabı Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Beyaz spor ayakkabılar kıyafet kombinlerini olduğundan şık gösterse de çabuk kirlenmeye uygun renkte olması, sonrası için zahmetli bir iş halini almaktadır. Çabuk kirlenmenin yanı sıra en ufak bir lekenin ayakkabı üzerinde çabuk belli olması beyaz spor ayakkabılarını sık temizlenmesini gerektirmektedir. Beyaz spor ayakkabısına sahip olanların her kullanımdan sonra nemli bir bez ile tozunu almaları, oluşacak zorlu kirlere karşı önlem alınmasına yarar. Düzenli olarak ayakkabı temizliğine ayıracak vakti olmayanların beyaz ayakkabı üzerindeki kirleri çıkarak etkili yöntemlere ihtiyacı olacaktır. Basit ancak etkili yöntemlerden biri olan sabunlu su, kirlerin yumuşayarak kolayca çıkmasını sağlayan yöntemler arasındadır.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Sürekli ayakla temas eden ayakkabılarda çeşitli kokuların oluşması olağan durumlardan biridir. Çevredekileri ve ayak sağlığını rahatsız eden bir durum olarak gerekli önlemlerin alınması ve oluşan kokuların giderilmesi için etkili temizliğin yapılması şarttır. Ayakkabı kokusunu gidermeye birebir olan karbonat, kötü kokuların yok olarak uzun süre temiz olmasını sağlar. Bu yöntemde ayakkabı içine serpilen karbonatı bir süre beklettikten sonra ayakkabıyı karbonattan arındırarak bir gece havalandırmak ayakkabıdaki kötü kokuların bastırılmasına yardımcı olur.

Spor Ayakkabısı Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Ayak dostu olan spor ayakkabıları günlük kullanım için birçok kişinin tercihi olmakta. Düzenli kullanımla birlikte gelen temizlik ihtiyacı ise pratik bilgiler sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Ayakkabı yüzeyinden kolay çıkan lekeler için sabunlu ılık su yeterli olsa da, günlerce beklemiş ve derine işlemiş olan lekeler için sabunlu su yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle alkol ya da aseton dökülmüş pamuk ile zor çıkan lekenin üzerini ovmak etkili bir ayakkabı temizliği sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.