Spor Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

0

Spor kıyafetler temizlenirken, terleme nedeniyle daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Doğru yıkanmadıklarında bakteriler birikir ve bakteriler de kokuya neden olur.

Spor kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmak, kokudan ve bakterilerden arındırmak için yapılması gerekenleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Yıkamadan önce kurutun
Spor yaptıktan sonra çıkardığınız terli kıyafetleri hemen kirli sepetine atmak yerine, terin kurumasını sağlayın. Ter nedeniyle nemli olan kıyafetler hızla bakteri üretmeye başlarlar.

2. Sirke içinde bekletin
Spor kıyafetlerinizi yıkamadan önce en az bir saat boyunca soğuk suyla karıştırılmış bir bardak beyaz sirke içinde bekletin. Bu hoş olmayan kokuların giderilmesine, bakterilerden arındırılmasına ve ter lekelerinin kolay çıkmasına yardımcı olur.

3. Soğuk suda yıkayın
İster inanın ister inanmayın, sıcak su kirli spor kıyafetlerinize yardımcı olabileceğinden daha fazla zarar verebilir. Sıcak su, spor kıyafetlerinin esnekliğinin kaybolmasına ve çabuk deforme olmalarına neden olur.

4. Kurutucuya atmayın
Sıcak suda olduğu gibi kurutma makinelerinin ısısı da spor kıyafetlere zarar verir. Yıkadığınız çamaşırları kurutucuya atmak yerine asarak doğal kurumaya bırakın.

5. Yumuşatıcı kullanmayın
Çamaşırlarınızın mis gibi kokması ve yumuşacık olması için kullandığınız çamaşır yumuşatıcıları, spor kıyafetlere zarar verebilir. Yumuşatıcı yerine yıkama sırasında sirke kullanabilirsiniz. Sirke çamaşırları hem yumuşatır hem de koku ve bakteriden arındırır.

6. Fazla deterjan kullanmayın
Ne kadar fazla deterjan kullanırsanız o kadar çamaşırlarınızın temiz olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çok fazla deterjan çamaşır makinenizin giysilerinizi iyice durulamasını zorlaştırır ve çamaşırlarınızda deterjan artıkları kalabilir. Bu da kıyafetlerinizde daha fazla ter ve bakteri birikmesine neden olabilir.

7. Koku giderici ekleyin
Spor kıyafetlerinizin yıkanmasına rağmen kokmaması için, çamaşır makinesinin durulama döngüsüne yarım bardak sirke ekleyin.


Share.

About Author

Comments are closed.