Stres ile Başa Çıkmanın Yolları

0

Stres, insan hayatını olumsuz etkiler ve aşılamazsa daha büyük sorunlara sebep olabilir. Bir takım kişilik bozuklukları ve değişimler gözlemlenebilir.

Stresle baş etmek için kendiniz ve stres etkenleri ile mücadele etmeniz gerekir.

Stres ile baş etmenin türlü türlü yolları vardır. Bu yollar kişiden kişiye değişim gösterirler. Stresle mücadele anlamında kullandığınız ilaçlar varsa bunların size fayda sağladığı saplantılı düşünceden kurtulun öncelikle. Ya da normale dönmek için ilaçlara dadanmayın. Çünkü stres bir hastalık değildir.

Sürekli olumsuz fikirleri olan kişilerden uzak durun mümkünse görüşmeyin bu tarz kişiler sizi umutsuzluğa sevk edecektir.

Odanızı dağınık bırakmayın ve düzenli olun. Yerli yerinde olan eşyalar size olumlu sinyaller verecektir. Hem böylelikle aradığınızı hemen bulabilirsiniz.

Bedeninizi sıkan içinde bunaldığınız giysileri giymeyin ve unutmayın ki siz özgür bir insansınız. İçinizden nasıl giyinmek veya nasıl davranmak geliyorsa öyle rahat olun.

Hayatının her alanında kendinize güveniniz tam olsun ancak her konuda kendinizi mükemmel kılamazsınız çünkü her insanın belli ilgi alanları vardır.

Bu sebeple yetersiz olduğunuz alanları düşünüp kendinizi kahretmeyin. Kendinize iyi davranın, giyiminize ve sağlığınıza dikkat edin.

Düzenli yürüyüşler yapın ve temiz havayı içinize çekin. Günlük hayatınızda küçük değişiklikler yapın. Eve gelirken bir dergi ve film alın. İlgi alanlarınıza yönelik kurslara yazılın ve çevrenizi genişletin.

Aklınızdaki takıntılı düşüncelerden kurtulun. Her ayrıntıyı kendinize sorun etmeyin.

Eskiye oranla daha sık gülümsemeye çalışın. Canınızı sıkan hiç birşeyi yapmak zorunda değilsiniz bu sebeple kendinizi zorlamayın.

Sizi sürekli tenkit eden insanlardan uzak durun unutmayın ki hayatınızdaki söz sahibi sizsiniz.

Muhtaç insanlara yardımda bulunun veya enerjik müzikler dinleyin. Farklı türlerde kitaplar satın alın ve okuyun. Deniz kenarında yürüyüşler yapın.

Stres geçici bir durumdur ve bu sürede farklı aktiviteler ile kafanızı meşgul edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.