Stresle Baş Edebilen Besinler

0

Gıda pek çok açıdan ilaç olabilir. Vücudunuzun dengesi bozulmuş ise çoğu zaman bunun sebebi beslenmedeki bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin yorgun musunuz? O zaman vücudunuzda demir eksikliği olabilir. Ispanak yiyebilirsiniz. Midenizde sorun mu var? O zaman probiyotikler aracılığı ile bu sorunu çözebilirsiniz. Stres de böyledir. Yapılan araştırmalara göre stresle başedebilmek için bazı besinlerin alınması çok olumlu sonuçlar veriyor.

Uzmanlar, doğal anksiyete ve stresle mücadele etmek için üç besine dikkat çekiyor.

L-Teanin

Ne yapar: Bu amino asit, bedeni sakin ve uyanık tutmaya yardımcı olur, odaklanmayı sağlar stresi azaltır.

Nerede bulunur: L-theanine yeşil ve siyah çay yapraklarında bulunan ana amino asitlerden biridir;Çay yaprakları bu amino asitin tek doğal kaynakğıdır. Yeşil çay en yüksek L-theanine içeriğine sahiptir, bunun için günde bir fincan yeşil çay tüketin. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır.

Magnezyum

Ne yapar: Magnezyum, antistres, anti-anksiyete mineral olarak da bilinir. Sayısız çalışmalar magnezyumun anksiyete ve depresyon düşürücü, stres düzeyini  azaltıcı, ayrıca derin ve daha dinlendirici bir uyku için yardımcı olduğunu göstermiştir.

Nerede bulunur: Avokado, fasulye, koyu yapraklı sebzelerde, kuruyemiş ve tohumlar ( özellikle de kabak çekirdeği) mercimek, uskumru, tüm tahıllar (kahverengi pirinç), az yağlı süt, muz, kuru incir ve koyu çikolata.

Ayrıca yiyecek veya içeceklere magnezyum ekleyebilirsiniz.

Vitamin B Kompleks

Ne yapar: Sağlıklı bir beyin B vitamini ile çalışır. B3 vitamini (Niasin) depresyona karşı mücadele eder, B1 vitamini (Tiamin), stresle mücadele eder, B12 vitamini (Kobalamin) ve B9 vitamini (Folik Asit) ruh ve akıl sağlığını geliştirmek için birlikte çalışır. B6 Vitamini (Piridoksin), ruh durumu düzelten serotonin ve norepinefrin ürettirir.

Nerede bulunur: B vitaminleri doğal kaynaklarda bulunmaktadır. Balık (somon ve özellikle orkinos), yumurta, tavuk, hindi, yağsız sığır eti, domuz eti B vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır. Eğer vejetaryen veya vegan iseniz, korkmayın. Sizin için de iyi seçenekler var. Avokado ve ayçiçeği tohumu B vitami ile doludur.

İşte B vitaminini alabileceğiniz besinler:

B1 : Fasulye, bezelye, kuşkonmaz, kabak ve fındık.

B3 : Mantar, bezelye ve fıstık

B6 : Ayçiçeği tohumu ve fıstık. Erik, muz, avokado ve ıspanak.

B9 : Pancar, fasulye ve mercimek, buğday ekmeği, ve mango gibi tropikal meyveler, Kuşkonmaz ve brokoli dahil koyu yeşil yapraklı sebzeler.

B12 : Balık ve kabuklu deniz mahsülleri. 100 gr midyede günlük B12 vitaminin 400 katını almış olursunuz. Zenginleştirilmiş tahıllar ve tofu gibi soya ürünleri B12 ile donatılmıştır. Az yağlı süt ve peynirde de bu vitaminin yüksektir.


Share.

About Author

Comments are closed.