Stresten Kurtaran Muhteşem Üç Meyve

0

Çözülemeyen sorunlar, yoğun çalışma temposu ve gelecek kaygısı ister istemez strese sebep olmaktadır. Stres yaşayan insanlar, kendilerini rahatlatmak için değişik yollara başvururlar. Rahatlamak için başvurulan yollar, bazen zararlı alabilmektedir. Kimi bireyler  alkollü içeceklerle rahatlayacağını zanneder, alkol tüketmeye başlar. Geçici olarak stres azalsa da daha sonradan stres artış göstererek bir daha yaşanmaktadır.

Geçici çözümler yerine kalıcı ,hayat boyu yapabileceğimiz ve bize zarar vermeyen yöntemlere başvurmalıyız. İşte o yöntemlerden birisi meyve tüketmektir. Şimdi sizlere strese en iyi gelen, üç meyveden bahsedeceğiz.

  1. Muz

Muzun içeriğinde çok miktarda potasyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, 4/3 oranında su, % 1,3 protein ve % 0,6 yağ vardır . Ayrıca azımsanmayacak oranda karbonhidratlarda bulunmaktadır. Muz içerisinde bulunan triptofan amino asiti ve potasyum minarelleri, stres yüzünden vücudumuzda azalan serotonindüzeyini normale gelmesinde yardımcı olurlar. Serotonin hormonu normal düzeyde olunca, uyku düzenimiz iştahımız ve ruh halimiz düzene girer.

  1. Portakal

Stres, vücudumuzda yarar sağlayan, bir çok vitaminin kaybolmasına sebep olmaktadır. Özellikle C vitamini kaybı daha fazla olmaktadır. C vitamini kaybını günde iki tane yiyeceğimiz portakal ile telafi edebiliriz. Bu sayede stres hormonu olan kortizol normale döner ve rahatlarsınız.

  1. Yaban Mersini

Antioksidan maddeler bakımından oldukça zengin olan yaban mersini, içeriğindeki C vitamini yardımıyla da stresle başa çıkmanızda, oldukça etkili bir meyvedir.

Günlük yaşantımızda yapabileceğimiz ve vücudumuza oldukça faydalı olan bu üç meyveyi her yerde bulabiliriz. Bu üç meyveyi hafta da birkaç gün tüketseniz bile stresiniz azaldığını göreceksiniz. Günümüz yaşam koşulları sebebi ile stresten uzak durmamız gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Birey olarak değişik alternatifler kullanarak, stresle mücadele edebiliriz. Bu mücadele yollarından belki de en kolayı, adı zikredilen bu üç meyveyi düzenli bir şekilde tüketmektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.