Şubat Ayı Meyve Sebze ve Balıklarları

0

Şubat ayı lahanagiller açısından zengin bir aydır. Şubatta kansere karşı etkili lahana, Brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli gibi sebzleri bol miktarda tüketmeye gayret edin. Ayrıca betakaroten içeren havuçu da bol miktarda yemeyi ihmal etmeyin.

Şubat ayında tüketilmesi gereken sebzeler:

Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, pazı, ıspanak, pırasa, pancar, defne yaprağı, havuç, turp, hindibağ

Şubat ayında bol miktarda bulabileceğiniz kırmızı pancarı sofralarından eksik etmeyin. Pancar herşeyden önce zengin miktarda protein, karbonhidrat, diyet lifleri, ve yağlar içerir. Bunun yanında, Folat, Nisain, Pridoksin, Riboflavin, Tiamin, A,C,E ve K vitaminlerini bünyesinde bulundurur. Sodyum açısından zegin olan Pancar, inanılmaz bir potasyum deposudur. Kalsiyum, bakır, demir, manganze, manganez yanında Beta Karoten içermektedir.

Pancarın sağlık faydaları, kalpten kanseri, tansiyondan mantara kadar bir çok hastalığı iyi gelmekte ve vücudun bu hastalıklara karşı direnç göstermesine yardımcı olmaktadır.

Şubat ayında yenilmesi gereken meyveler:

Elma, portakal, muz, armut, greyfurt, ayva.

Armut çok iyi bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda B2 vitamini, C vitamini, E vitamini, bakır ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Ayrıca suda çözünür bir lif olan pektini önemli bir miktarda içerir.

Şubat ayında yenilmesi gereken balıklar:

Kalkan mevsiminin başlangıç ayıdır. (Mayıs ayı sonuna kadar). Kalkan balğı omega 3 açısından çok zengin bir balıktır. Ancak az avlanması sebebiyle, fiyatı çok yüksektir. Ancak şubat ayı sonuna doğru biraz daha bollaşması sebebiyle fiyatlarında bir miktar indirim olmaktadır. Şubat ayında tekir, Gümüşbalığı ve Kefal tavsiye edilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.