Sulu Süpürgeler mi, Toz Torbalı Süpürgeler mi Daha İyi?

0

Elektrik süpürgesi seçimi her ne kadar kolay bir konu olarak görünse de piyasada olan onlarca çeşit, kafanızı karıştırmanıza neden olmaktadır. Gelişen teknoloji ve artan birçok özellik de göz önüne alınınca ev aletleri seçimi gitgide zorlaşmaktadır.

Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat etmeli ev hanımlarının en çok dikkatini çeken konularda biridir. Evinizin istisnasız pırıl pırıl temizliği için uzunca araştırmalar yaparak kendinize ve evinize en uygun modeli bulmalısınız. Makine alırken toz toplam performansı, emici motor gücü gibi faktörler önemlidir. Şuan piyasada üç tip elektrikli süpürge çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri toz torbalı denilen eskiden beri süregelen klasikleşmiş bir modeldir. Diğeri ise yeni teknolojiye uygun olan su hazneli elektrikli süpürgelerdir. Son olarak da en yeni model olan, siklonlu torbasız elektrikli süpürgeler satışa sunulmuştur.  Avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek en doğru kararı verebilirsiniz. Elektrik Süpürgesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Toz Torbalı Süpürge Nasıldır?

Tercihiniz kolay temizlenebilir, pratik bir elektrikli süpürgeden yana ise toz torbalı makineler uygun olacaktır. Temizlik bitiminde kirler ve tozlar biriktikten sonra toz torbası yenisi ile değiştirilerek ya da temizlenerek, yapılan iş tamamlanır ya da temizliğe devam edilir. Toz torbasının yenisi ile değiştirilmesi ve temizlemek için hiç uğraşmamak bir avantajdır.

Toz torbalı elektrik süpürgelerinin en büyük avantajı ise tozu çekiş gücü performansının en iyisi olmasıdır. Hepa filtre denilen emiş gücünü en yüksek kaliteye çıkaran filtre de eklenince toz torbalı süpürgenin avantajı ikiye katlanmış olur. Toz torbalı elektrikli süpürgelerin dezavantajı ise, makinanın toz torbası dolduğunda yenisi ile değiştirip ekonomik anlamda zarara uğramaktır. Toz torbası dolduğunda eğer yenisi ile değiştirmezseniz bu kez de emiş gücü ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yeni çıkan toz torbalı elektrik süpürgelerde toz torbasının dolum seviyesi, değişme zamanı gibi göstergeler mevcuttur.  Elektrikli Süpürge Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Sulu Süpürge Almalı mıyım?

Sulu süpürgeler yeni yeni alışılan bir modeldir. Çalıştırmadan önce haznesine gereken seviyeye göre su konulmadığı sürece çalışmaması bir dezavantajdır. Haznenin çok çabuk dolması, bir odadan diğer odaya temizlemeye geçişte dahi elektrikli süpürgenin su haznesini değiştirme zorunluluğu da kullanıcılar için sıkıcı bir durum olmaktadır.

Sulu Süpürgenin Dezavantajları Nelerdir?

Sulu elektrik süpürgelerinde haznedeki suyu değiştirmediğiniz zaman etrafa hoş olmayan kokular yaymaktadır. Her kullanımdan sonra detaylı temizliğini yaptığınız sürece sulu makineler sizlere sorun yaşatmayacaktır. Su haznesini komple temizlemek zaman aldığı için temizlik esnasında vakit kaybettirmesi de bir dezavantajdır. Su filtreli elektrik süpürgeleri , hem toz torbasına ihtiyaç duyulmadığı için hem de biriken tozları yakalama kapasitesi oldukça yüksek olduğu için seçebilirsiniz. Su haznesine koyacağınız birkaç damla kokulu yer silme deterjanı ile etrafa yayılan kokular temizliğiniz için hoş bir detaydır. Su hazneli süpürgeler astım ve bronşit hastaları için de ideal bir seçimdir. Etrafa yayılan herhangi bir toz olmaması hastaların da rahat etmesi açısından önemlidir. Çok Dar Alanları Elektrik Süpürgesiyle Temizleme Yöntemi

Sulu Süpürge mi Almalıyım Toz Torbalı mı?

Tüm gerekli araştırmalardan sonra nasıl süpürge alacağınıza çok daha sağlıklı bir karar verirsiniz. Toz torbasını her kirlendiğinde değiştirmenin ekonominizi sarsmayacağını düşünüyorsanız  en ideal seçenek toz torbalı elektrik süpürgesi satın almaktır. Hem alışılagelmiş bir seçenek hem de emiş gücü performansı açısından sıkıntı yaşatmayacaktır. Sulu süpürge almaya karar verirseniz de her küçük bir alanı temizleme sonrası haznedeki suyu boşaltıp, her seferinde komple temizlemeyi göze almalısınız. Aksi takdirde makineniz yeterli performansı vermeyecektir, bu da evi düzgün temizleyememenize yol açmaktadır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.