Sürekli Hayal Kırıklığı Yaşamak Ruhsal Dengesizlik midir?

0

Psikolojideki son bulgular bize, hayal kırıklığı yaşamakla, ruhsal dengesizliğin aynı şey olmadığını gösteriyor. Bu ayrımın farkına vardığınızda, üzücü olayların kendi başına sizi öfkelendiremeyeceğini anlarsınız.

Hayal kırıklığı bir şeyi istemek ve onu elde edememe ya da istemediğiniz bir şeyin size zorla verilmesidir. Evde kalmayı ve uyumayı isteyip de işe gitmek zorunda olduğunuz için, bunu yapamadığınızda bu bir halay kırıklığıdır. Birisine bir iyilik yaptığınızda ve o kişi bunu takdir etmediğinde bu hayal kırıklığı yaratır. Her 2 durumda da bir şey istemişsinizdir ve onu elde edememişsinizdir.

Kısacası, hayal kırıklığı ve ruhsal dengesizliğin tamamen ayrı şeyler olduklarının, genelde her ne adar öyle olsa da birbirlerini izlemek zorunda olmadıklarının farkına varmalıyız. Bazı insanların istedikleri her şeyi elde edebildiklerini ve hala yakınmaya devam ettiklerini biliyoruz. İşlerinde başarılı olan, mutlu bir evlilikleri olan, sağlıklı yaşamları, sevecen ve uysal çocukları olan ve hala yeterince para harcayamadıkları, yeterince popüler olamadıkları ya da hava kötü diye yakınan insanlar tanıyorum.

Diğer tanıdıklarım, her şeye bin bir zorlukla sahip olan, sağlıkları iyi olmayan, dışarı çok nadir çıkabilen ve neredeyse hiç yakınmayan ya da kederli görünmeyen insanlardır. Bu ancak hayal kırıklığıyla ruhsal dengesizliği birbirinden ayırt edebilirsek mümkün olur. Hayatınızdaki daha az olayı hayal kırıklığı olarak görmeyi öğrenebilirsiniz ya da sahip olduğunuz hayal kırıklıklarının düşündüğünüz kadar ciddi olmadıklarını görebilirsiniz böylece ruhsal dengesizlik yaşama ihtimalinizi açıkça azaltmış olursunuz.

Sakin Olun, Öfkenizi Denetim Altında Tutun adlı bir kitaptan, Yazarı Dr. Paul Hauck.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.